TPAO Gaziantep’te petrol arayacak!
 1. Anasayfa
 2. Enerji

TPAO Gaziantep’te petrol arayacak!

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’ndan (TPAO), önemli bir açıklama geldi. Şirketten yapılan açıklamaya göre Gaziantep’te petrol aranacak. TPAO petrol aramak için Altınpınar-2, Altınpınar-3 ve Gümüşpınar-1 isimlerinde üç adet sondaj kuyusu açacak.

Petrol rezervlerinin bol olduğu düşünülen Gaziantep için önemli bir karar verildi. Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı, ratoyı Gaziantep’e çevirdi. Şirket Gaziantep’in Araban ilçesinde konuşlanacak. Burada üç tane aramaya kuyusu açılacak. Yapılan araştırmalara göre bu kuyularda petrol olması çok muhtemel.

tpao gaziantep’te petrol arayacak!

Adıyaman Bölge Müdürlüğü Görevlendirildi

Araştırmayla ilgili olarak görev Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’nın Adıyaman Bölge Müdürlüğü’ne verildi. TPAO Adıyaman Bölge Müdürlüğü Gaziantep’in Araban ilçesinde AR/TPO/K/N39-B numaralı ruhsat sahasında sondaj çalışmalarına başlayacak. Kurum bu bölgede petrol arayacak.

Gaziantep Araban’da Yapılacak Sondaj Aramasının Maliyeti Ne Kadar Olacak?

Araban’da başlatılacak sondaj çalışması için 59 milyonun üzerinde bir maliyet tablosu çıkartıldı. Başlatılacak çalışma kapsamında açılacak olan Altınpınar-2, Altınpınar-3 ve Gümüşpınar-1 arama kuyuları ile bölgedeki petrol rezervi hakkında net bilgilerin elde edilmesi amaçlanıyor.

Petrol Bulunursa Bölgede Üretim Tesisi Kurulacak

Öte yandan başlatılacak arama çalışmaları sonucunda petrol veya doğalgaz bulunması durumunda kuyunun bulunduğu bölgede TPAO üretime geçecek. Ayrıca arama çalışmalarında maksimum kuyu derinliği 2.300 m olarak öngörülüyor.

Petrolün Varili 90 Dolara Çıkacak

Ünlü yatırım ve finans şirketi Morgan Stanley’den petrol fiyatlarıyla ilgili önemli bir açıklama geldi. Şirket, küresel risklere rağmen petrol fiyatlarının yükseleceğini ön görüyor.

Öte yandan yapılan açıklamaya göre 2022 yılının üçüncü çeyreğinde petrol fiyatları varili 90 dolardan gidecek. Konuyla ilgili olarak şirketten yapılan açıklamada, “Bu tahminimize yönelik riskler var, ancak biz Brent petrolü için üçüncü çeyrek tahminimizi 90 dolar/varil olarak tekrarlıyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Omicron Varyantı ve Petrol

Küresel petrol piyasasında Omicron varyantı sonrasında petrol arzının azalacağı yönünde görüş birliği vardı. Ancak Morgan Stanley, durumun böyle olmayacağını ve petrol talebinin artacağını belirtiyor. Önümüzdeki süreçte devletlerin petrol ihtiyacı artacak. Birçok ülke bu durum yüzünden enerji açığı yaşayabilir.

Bu Yazıya Yorumunuz Ne?
 • 1
  harika_
  Harika!
 • 0
  g_zel_erik
  Güzel İçerik
 • 0
  d_nd_r_c_
  Düşündürücü

] }

Yorum Yap