TÜBİTAK Genç Girişim programı sonuçları açıklandı!
 1. Anasayfa
 2. Haber

TÜBİTAK Genç Girişim programı sonuçları açıklandı!

TÜBİTAK Genç Girişim Programı kapsamında 136 genç girişimci maddi destek almaya hak kazandı. Girişimcilere 200 bin TL destek verilecek.

TÜBİTAK Bireysel Genç Girişim (BİGG) Programı’nda kazananlar belli oldu. Belirlenen 136 girişimciye TÜBİTAK sermaye desteği yapacak. 5 Kasım tarihine kadar ismi açıklanan girişimciler şirketlerini kuracak. Şirketlerini kuran bu girişimciler TÜBİTAK ile anlaşma imzalayacak. Anlaşmanın ardından TÜBİTAK Bireysel Genç Girişim programına kabul edilen kişilere 200 bin TL’ye kadar maddi destek verilecek.

TÜBİTAK Genç Girişim Programı 1663 Girişimciye Destek Oldu

TÜBİTAK Bireysel Genç Girişim Programı sayesinde her sene yenilikçi fikri bulunan gençler bu fikirlerini somut hale dönüştürüyor. Gençler şirket kurarak sisteme dahil oluyor ve devlet bu kişilere 200 bin TL sermaye desteği veriyor. Bu proje ilk kez 2012 yılında başlatıldı. BİGG programı sayesinde şu zamana kadar 1663 girişimci bu destekten yararlandı ve fikirlerini gün yüzüne çıkarttı.

tubitak bireysel genc girisim bigg programi2

TÜBİTAK Bireysel Genç Girişim Programı 2020

TÜBİTAK Bireysel Genç Girişim Programı’na 2020 yılında toplam 2 bin 569 girişimci başvurdu. Bu 2 bin 569 girişimciden 981’i 1’nci aşama desteği aldı. Öte yandan geri kalan katılımcılar arasından 339 girişimcinin projeleri TÜBİTAK tarafından düzenlenen panellerde (2’nci aşama) değerlendirildi. Jüride akademisyenler, sanayiciler ve yatırımcılar yer aldı. Burada yapılan değerlendirme sonucu 136 girişimcinin projeleri 200 bin TL değerinde yatırım yapılmaya hak kazandı.

BİGG Kazananları 5 Kasım Tarihine kadar Şirket Kuracak

Öte yandan BİGG desteğinden yararlanacak kişilerin belirlenmesiyle birlikte girişimcilerin iş projelerini ticarileştirme süreci başladı. TÜBİTAK Bireysel Genç Girişim Programı’na girmeyi hak kazanan 136 girişimci 5 Kasım 2021 tarihine kadar şirketlerini kuracak. Ayrıca şirket kurulum evrakları 8 Kasım 2021 tarihine kadar bağlı olduğu uygulayıcı kuruluşa teslim edecekler.

2020 Yılında Türkiye Ar-Ge’ye 55 milyar TL Harcadı

Türkiye İstatistik Kurumu’ndan (TÜİK) yapılan açıklamaya göre 2020 yılına ilişkin Araştırma-Geliştirme Faaliyetleri Araştırması’nın sonuçları belli oldu. Yapılan açıklamaya göre  gayrisafi yurt içi Ar-Ge harcaması 2020 yılında bir önceki yıla göre 9 milyar 3 milyon TL artarak 54 milyar 957 milyon TL’ye yükseldi.

Bu Yazıya Yorumunuz Ne?
 • 0
  harika_
  Harika!
 • 0
  g_zel_erik
  Güzel İçerik
 • 0
  d_nd_r_c_
  Düşündürücü

] }

Yorum Yap