Türkiye güneş enerji üretiminde kaçıncı?
 1. Anasayfa
 2. Güneş Enerjisi

Türkiye güneş enerji üretiminde kaçıncı?

Türkiye’nin güneş enerjisi gücü, geçtiğimiz son sekiz yılda 40 megavattan 7 bin 816 megavata çıktı. Ancak tüm dünyada güneş enerjisi alanında yatırımlar yapan ülkelerle göre Türkiye oldukça geride kaldı.

Tüm dünyada ülkeler enerji ihtiyacının büyük bölümünü kömür, petrol ve doğal gaz gibi geleneksel kaynaklardan karşılanıyor. Ancak küresel ısınma ve iklim krizi nedeniyle dünyaya zarar veren bu kaynaklar her yıl azaltılmaya çalışılıyor. Bu gelişmeler ışığında Türkiye de geçtiğimiz yıllarda enerji ihtiyacını temiz enerji olarak da adlandırılan yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılamak ve enerjide dışa bağımlılığı azaltmak için çalışmalar gerçekleştiriyor.

türkiye güneş enerji üretiminde kaçıncı?

Türkiye’nin Güneş Enerji Serüveni Ne Zaman Başladı?

Konuyla ilgili olarak Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı verilerinden derlenen bilgiye göre, Türkiye’nin güneş enerjisinden enerji üretim serüveni, 2014 yılında 40 megavat kurulu güçle başladı. Paylaşılan bilgilerde de görüldüğü üzere her yıl büyüyen kurulu güç, 2015 yılında 249, 2016’da 833 megavata çıktı. En fazla artışın yaşandığı 2017 yılında ise bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 311’lik artışla 3 bin 421 megavata yükseldi. Geçen yıl ise 1149 megavatlık yeni güneş santrali şebekeye dahil oldu. Böylece ülkenin güneş enerjisi kurulu gücü, 7 bin 816 megavata ulaştı.

En Ucuz Enerji Üretim Kaynağı

Güneş enerjisinin böylesine hızlı büyümesinin arkasında yatan en önemli etken ise zaman içinde ucuzlaması. Güneş enerjisi maliyetlerine bakıldığında son on yılda katlanarak düştüğünü görüyoruz. Bu düşüşle birlikte şu anda en ucuz yeni enerji üretim kaynağı güneş enerjisi. 2010’da kWh başına 0,28 dolara gelen maliyet bugün 0,04 dolara kadar indi.

Dünyadaki Güneş Enerjisi Kaynakları

Tüm dünyadaki güneş enerjisi rakamlarına bakıldığında ise Çin, güneş enerjisinden enerji üretim konusunda açık ara birinci. Küresel kapasitenin yüzde 35’inden fazlası bu ülkede ve yıllık üretim 250 bin megavattan fazla.

Çin Güneş Enerjisi Üretiminde Açık Ara Birinci

Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı’nın (IRENA) verilerine göre Çin’i uzaktan takip eden ABD, 2021’in ilk üç ayında 50 bin MW daha kurulum yaptıktan sonra sonra yakın zamanda 100 bin megavatın üstüne çıktı.

Türkiye Güneş Enerjisi Üretiminde 15’nci

Japonya’nın 60 bin, Almanya’nın 50 bin, Hindistan’ın üretimi ise 40 bin megavata yakın. İtalya, Avusturalya ve Vietnam 15 bin megavat üstü üretimleriyle sıralamadaki diğer ülkeler. Türkiye IRENA’nın sıralamasında Brazilya’nın ardından 15’inci ülke konumunda.

Bu Yazıya Yorumunuz Ne?
 • 0
  harika_
  Harika!
 • 0
  g_zel_erik
  Güzel İçerik
 • 0
  d_nd_r_c_
  Düşündürücü

] }

Yorum Yap