Türkiye’deki güneş enerjisi kurulu gücü ne kadar?
 1. Anasayfa
 2. Güneş Enerjisi

Türkiye’deki güneş enerjisi kurulu gücü ne kadar?

AK Parti Bursa Milletvekili Atilla Ödünç, Türkiye’deki güneş enerjisi kurulu gücü hakkında açıklamalarda bulundu. Vekil Ödünç, Türkiye’deki güneş enerjisi kurulu gücünün 7816 megavata ulaştığını belirtti.

AK Parti Bursa Milletvekili Atilla Ödünç, Türkiye’nin güneş enerjisi gücü hakkında açıklamalarda bulundu. Meclis’te basın toplantısı düzenleyen Ödünç, güneş enerjisinden faydalanmak üzere Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı bünyesinde 2014 yılında çalışmaların başladığını açıkladı. Türkiye’deki güneş enerjisi

türkiye'deki güneş enerjisi kurulu gücü ne kadar2

Türkiye’de 10 Ay Boyunca Yüzde 63’lük Bir Kapasite İle Güneş Enerjisinden Faydalanılabilir

Türkiye’nin yıllık ortalama güneş ışınımının metrekarede 1303 kilovat/saat, ortalama yıllık güneşlenme süresinin 2 bin 623 saat olduğunu dile getiren Ödünç, yılın 10 ayı boyunca teknik ve ekonomik olarak ülke yüzölçümünün yüzde 63’ünde bu enerji potansiyelinden faydalanılabildiğini kaydetti.

Türkiye’deki Kurulu Enerji Gücünün Yüzde 53’ü Yenilenebilir Enerji

Milletvekili Ödünç, Türkiye’deki enerji üretiminde kurulu gücün yüzde 53’ünün yenilenebilir enerji kaynaklarından elde edildiğini belirterek, güneş enerjisi üretim serüveninin 40 megavat kurulu güçle başladığını, AK Parti hükümetlerinin desteği sayesinde her yıl büyümesini sürdürdüğünü söyledi.

Türkiye ve İklim Krizi Vurgusu

Çıkan kanunlar ile çalışmalara hız verildiğini bu kapsamda 2017’de kurulu gücün 3421 megavata, 2021’de ise 7816 megavata çıktığını vurgulayan Vekil Ödünç, Türkiye‘nin iklim krizi yaşanmaması için duyarlılık gösterdiğini ve geçtiğimiz yıl Paris İklim Anlaşması’nı onayladığını söyledi.

“Kaynaklar Verimli Bir Şekilde Kullanılırsa İklim Krizi İçin Önemli Adımlar Atılmış Olur”

Yenilenebilir enerji kaynaklarıyla ilgili Türkiye’deki potansiyelin daha fazla değerlendirilmesinin tüm Türkiye ve dünya için faydalı olacağını ifade eden Ödünç, “Eğer bu kaynaklar devletimiz tarafından verimli bir şekilde kullanılırsa hem ülkemizde yaşanılması muhtemel iklim krizi ile mücadelede önemli adımlar atılmış olacak hem de enerji bağımsızlığımız sağlanmış olacaktır” şeklinde konuştu. Türkiye’deki güneş enerjisi

“Türkiye 2040’a kadar 200 bin MW güneş yatırımı hedeflenmeli”

Öte yandan Türkiye’nin enerjide net bir hedef koyması gerektiğini belirten Solarçatı Yönetim Kurulu Başkanı Utku Korkmaz, “Türkiye 2040’a kadar 200 bin MW güneş yatırımı hedeflenmeli” ifadelerini kullandı.

Bu Yazıya Yorumunuz Ne?
 • 0
  harika_
  Harika!
 • 0
  g_zel_erik
  Güzel İçerik
 • 0
  d_nd_r_c_
  Düşündürücü

] }

Yorum Yap