Type C şarj girişli iPhone 86 bin dolara satıldı
 1. Anasayfa
 2. Haber

Type C şarj girişli iPhone 86 bin dolara satıldı

Type C şarj girişli iPhone İsviçreli bir robotik öğrencisi tarafından geliştirildi. iPhone X’i olan Ken Pilloner, telefonunun şarj girişini Type C ile değiştirdi. Ve bu iPhone rekor fiyata satıldı.

Teknoloji dünyası 86 bin dolara yani yaklaşık 860 bin liraya satılan Type C şarj girişli iPhone’u konuşuyor. İnternette yayınlanan habere göre İsviçreli bir robotik öğrencisi olan Ken Pilloner, iPhone X model telefonunun şarj girişini Type C’ye çevirdi. Bununla kalmayan öğrenci bu telefonu 86 bin dolar fiyatla Ebay’a koydu. Telefon ilginç bir şekilde bu fiyata satıldı.

Type C Şarj Girişli İphone 86 Bin Dolar

Herkesin bildiği üzere iPhone’lar geleneksel Lightning şarj girişi ile üretiliyor. Bu giriş sadece iPhone’lara özgü bir giriş.

“Sadece Telefonuna Type-C Şarj Girişi Takmak istedi”

Olayın tüm dünyada gündem olmasının ardından gazeteciler İsviçreli robotik öğrencisi Ken Pilloner ile röportaj yaptı. Gazetecilere konuşan Pilloner’ın ifadelerini haberleştiren gazeteciler şu ifadeyi yazdı, “Sadece üzerinde USB Type-C şarj girişi bulunan bir iPhone istediğine karar verdikten sonra cihazı 86 bin 1 dolara açık artırmada sattı.”

Konuyla ilgili konuşan Pilloner, “Sahip olduğum her şeyin USB Type-C’si olduğu için… bir iPhone’u da dönüştürmek epey güzel olacaktı. Her şeyi şarj etmek için bir şarj cihazınız ve bir kablonuz olsun” ifadelerini kullandı.

type c sarj girisli iphone 2

Nasıl Yaptı?

Pilloner sanki iPhone Type-C destekliyormuş gibi çalışmalara başladı. Pilloner’ın isteği iPhone’u veri akışını yapsın, şarj olsun ve bunu sağlayacak Type-C girişi iPhone’un içerisinde olsundu.

Pilloner bu plan dahilinde Type-C girişini küçültüp ucuna USB-C to USB-C konektörü takma girişimine mayıs ayında başlamıştı. Pilloner cihazın çalışması için imitasyon bir Lightning kablosuna tersine mühendislik uyguladı.

İsviçreli öğrencinin geliştirdiği mekanizma birçok mühendise örnek olabilecek cinsten bir durum. Öte yandan Pilloner gibi birçok öğrenci geçtiğimiz zaman diliminde telefonlarının hızlı şarj olması, su geçirmezliğini artması ve aksesuar desteği konusunda birçok adım attı. Bu gibi örnekler daha fazla geliştirilebilir teknolojik cihazların satılmasının önünü açabilir.

Bu Yazıya Yorumunuz Ne?
 • 0
  harika_
  Harika!
 • 0
  g_zel_erik
  Güzel İçerik
 • 0
  d_nd_r_c_
  Düşündürücü

] }

Yorum Yap