Yerli otomobilin sedan modeli için çalışma başladı!
 1. Anasayfa
 2. Haber

Yerli otomobilin sedan modeli için çalışma başladı!

Yerli otomobilin sedan modeli için çalışmalarına başladığı haberi şirketin CEO’su Gürcan Karakaş’tan geldi. Karakaş’ın açıklamaları araba sevenleri heyecanlandırdı.

Yerli Otomobilin Sedan Modeli

Yerli otomobil hakkında önemli açıklamalarda bulunan TOGG CEO’su Gürcan Karakaş, “Beş tane model belirledik ve bunların üzerinde de adım adım uygulamalarımız olacak. Hatta şimdiden C segmentindeki sedanımızın çalışmalarının da başladığından bahsedebilirim” ifadelerini kullandı.

Uluslararası Otomotiv Mühendisliği Konferansı’nda Gürcan Karakaş Konuştu

Uluslararası Otomotiv Mühendisliği Konferansı (IAEC), bu sene dijital ortamda gerçekleştirildi. Konferansta konuşan Gürcan Karakaş, uluslararası arenada otomobil ekosistemi ve müşteri beklentilerinde ciddi oranda değişiklikler yaşandığını belirtti. Karakaş bunun temelinde teknolojik olarak hızlı bir dönüşümün yaşanmasını gösterdi.

togg’un c segmenti sedan
 

20’ye Yakın Otomotiv Şirketi Kıyaslandı

Bu bağlamda TOGG olarak yola çıkmadan önce 20’ye yakın otomotiv şirketini kıyasladıklarını ve en önde gelenleri tespit ettiklerini belirten Karakaş, bu kıyaslama neticesinde bazı noktaların dikkat çektiğini belirtti.

Bu noktalara değinen Karakaş, sözlerini şöyle sürdürdü, “Birincisi, gelecekte klasik otomobil alanında büyük şirketlerin çok fazla büyük avantajları olmayacak. Yani gelecekte büyük olmak çok önemli olmayacak. Ama hızlı olmak, yaratıcı olmak, bu hızlı ve yaratıcı olmanın yanında kullanıcı odaklı hareket edebilmek, organizasyonu onun etrafında organize edebilmek ve çevik iş birliği ön planda olacak. Çünkü hızlı hareket edebilmek, hızlı bir şekilde yenilikleri hayata geçirebilmek için bu çerçeve gerekli. O anlamda da yeni şirketlerin, gerçek anlamda bir potansiyelleri olmasının ve oyunun kurallarının değiştirmesinin de önemi var.”

TOGG İçin 27 Çalışan Yurt Dışından Geldi

Gürcan Karakaş, yapılan çalışmalar sayesinde TOGG’un ekosistemini kurduklarını belirtti. Bu ekosistemde çalışacak kişilerin de özenle seçildiğini belirten Karakaş,

“Bulduğumuz yetkinlikleri tabii ki önce ülkemizden, bulamadıklarımızda yurt dışından getirdik. Sadece Türkiye’den değil, sadece otomobil dünyasından, otomotiv dünyasından değil, yurt dışından ve farklı alanlardan ki özellikle altını çizmek istediğim savunma sanayi tecrübesi olan arkadaşlardan oluşturduğumuz ekibimiz var. Temelinde bizim için önemli olduğunu düşündüğümüz birkaç noktaya değinmek istiyorum. Her şeyden önce biz işinin ehlinin olmasının yanında gerçek anlamda küresel tecrübenin de önemine inandığımız için uluslararası tecrübelere sahip arkadaşlarımız var.

Çalışanlarımızın yüzde 24’ü şu an kadınlardan oluşuyor. Buradaki hedefimiz yüzde 30 civarında. Bunun yanında yüzde 44’ün üzerinde master ve doktora derecesi olan arkadaşlarımız var. Övündüğümüz konulardan bir tanesi de yurt dışından 27 çalışanımızı, arkadaşımızı ülkemize geri kazandırabildik. Bunun yanında bizimle beraber, bizim için çalışan ve dışarıdan hizmet olarak aldığımız 250’ye yakın mühendis de projelerimizde bize destek veriyor” dedi.

Yerli Otomobil Yurt Dışına Ne Zaman Açılacak?

Karakaş, TOGG yerli otomobil projesinin 15 yıllık bir proje olduğunu belirterek yurt dışı planları hakkında şu ifadeleri kullandı,

“Özellikle seri imalata başlama kısmına kadar oldukça detaylı ve ondan sonra da en önemli kriterleri başta olmak üzere detaylandırdığımız, adım adım neler yapmamızın düşünüldüğü bir plandan bahsediyoruz. 2018 yılında şirketimizi resmen kurduk ve 2022’nin son çeyreğinde seri imalata hazır vaziyette tesislerimizi kurguluyoruz ve 2023 ilk çeyreğinde de C segmentteki SUV aracımızı piyasaya lanse edeceğiz. Burada altını yine çizmek istediğim bir konu var. Yaptığınız araştırmalarda şunu gördük; başarılı olabilmek için, orta-uzun vadede seçim basketine girebilmek için birden fazla modelimizin olması lazım.

İdeali 4 ile 6 civarındadır, yeni bir oyuncu olarak biz beş tane model belirledik kendimize ve bunların üzerinde de adım adım uygulamalarımız olacak. Hatta şimdiden C segmentindeki Sedan’ımızın çalışmalarının da başladığından bahsedebilirim. Başarının sürdürülebilir olması için ihracat yeteneğinin, yani rekabet yeteneğinin olabilmesi lazım. O nedenle de önce ülkemizde 18 ay kadar kalarak ve oradaki başarımızı vurgulayarak yurt dışına açılmak istiyoruz.”

Yerli Otomobil Hangi Aşamada?

Mühendislik konusunda yerli otomobilin geldiği noktayı anlatan Karakaş, “Biz üç boyutlu modellemelerimizi, simülasyonlarımızı tamamladık, analizlerimizi tamamladık ve yavaş yavaş da fonksiyon testlerine başladık. Bunun için hatta tamamıyla Türkiye’de yaptığımız prototiplerimizi de kullanmaya başladık.

Bu, bize Kovid-19 döneminde hız kazandırdı, bilgi transferinin oluşmasında bizi destekledi. Yavaş yavaş bu sürecin içerisinde biz çarpışma testlerimizle, kış testlerimizle ilerleyeceğiz” şeklinde konuştu. Öte yandan yerli otomobilin seri üretimi 2022 yılının sonunda başlayacak.

Bu Yazıya Yorumunuz Ne?
 • 0
  harika_
  Harika!
 • 0
  g_zel_erik
  Güzel İçerik
 • 0
  d_nd_r_c_
  Düşündürücü

] }

Yorum Yap