Enerji Verimliliği ve Çevre

Küresel Isınma ve İklim Değişikliği

Evet bu tanımları yıllarca hepimiz televizyondan oradan buradan duyduk ve duymaya devamda edeceğiz. Bu konu rafa kaldırılamayacak kadar önemli olmanın ötesinde sürekli gündemimizde olması gereken bir konu. Buzulların erimesi, kutuplardaki penguenlerin çıkacak bir buz kütlesi bulamaması. Afrika ‘da susuzluktan her yıl nesli tükenme riskiyle karşı karşıya kalan canlılar ve dahası içecek bir damla su bulamayan insanlar. Dünyanın bu hale gelmesine ve geri dönüşü olmayacak tahribatları bırakan da insanoğlundan başkası değildir. Şu an kıyısından köşesinden de olsa hepimiz bu yaşanan trajik olaylardan direkt olarak etkilenmeye başladık. Mesela geçen izlediğim bir haberde İstanbul’da ki barajların doluluk oranı son 20 yılın en düşük seviyesinde imiş. Mesela zamanında yaşanmayan veya geç gelen mevsimler. Tüm ekosistemi etkileyen bu olaylar bizlere maalesef felaket senaryolarını aratmayacak günler getirebilir.

Bu Dünyadan Başka Gidecek Yerimiz Yok! O Halde Bu Yaşlı Dünyayı Niçin Bu Kadar Yoruyoruz?

enerji verimliliği karbondioksit
enerji verimliliği karbondioksit

Küresel ısınma ve iklim değişikliğinde başrol fosil yakıtların yakılması sonucu açığa çıkan yanma sonu ürünleri ve neticesinde doğrudan ve dolaylı karbon ayak izimizin büyüklüğüdür. Bu durumu tersine çevirmek pek kolay olmayabilir fakat daha da kötü noktalara gelmesine engel olmak için proaktif yaklaşımla önlemler alınmalı, alınan önlemler arttırılmalıdır.

İnsanın doğaya olan bu olumsuz etkileri, yeşil enerji üretim metotlarının kullanılarak enerjinin üretilmesi, enerjinin üretimi ve tüketiminde verimli olunması, tasarruf edip israf edilmemesi ile minimize edilebilir. Bu noktada tüm bireylere iş düşmektedir. Enerji verimliliği tanım olarak, binalarda yaşam standardı ve hizmet kalitesinin, endüstriyel işletmelerde ise üretim kalitesi ve miktarının düşüşüne yol açmadan birim hizmet veya ürün miktarı başına enerji tüketiminin azaltılmasını sağlayan bir uygulamadır. Enerjinin verimli kullanılması hane halkının, örneğin verim sınıfı yüksek beyaz eşya kullanımıyla başlar ülkenin en büyük endüstriyel tesisindeki enerji verimli sistemlere kadar geniş bir yelpazede uygulanabilir. Sonuç olarak sınırlı kaynaklarımızın ve dünyamızın geldiği son durumda, ihtiyacımızı karşılayacak enerjinin kullanımında ve üretiminde “Enerji Verimliliği” kaçınılmaz bir gerçektir.

Kaynak: 1

Bu Yazıya Yorumunuz Ne?
 • 1
  harika_
  Harika!
 • 0
  g_zel_erik
  Güzel İçerik
 • 0
  d_nd_r_c_
  Düşündürücü

] }

Yorum Yap