Formula 1 Yarışlarında 1 Türk Var
 1. Anasayfa
 2. Otomobil

Formula 1 Yarışlarında 1 Türk Var

Bugün, Formula 1 yarışlarında 1 Türk var, konusuna değineceğiz. Formula 1 yarışlarında Oltan İzmirli, adını yeni duyduğumuz bir isimdir. Oltan İzmirli, aslında Denizli’de doğmuş ve  eğitim hayatını Ankara’da sonlandırmıştır. Sonrasında ise; Barselona ve oradan sonrada İngiltere’de hayatına devam etmiştir. Bu ülkelere gitme sebebinin ise, kariyer hayatını iyileştirmek için olduğunu belirtiyor.

2016 senesinde, KTM MotoGP, projesinin ilk başladığı sıralarda bu projeye dahil olmuştur. Sonrasında ise hızlı bir kariyer hayatı oluşturmuştur. F1 takımları adına teknoloji geliştirmekle ilgilenen bir şirkette işe alınmıştır. Son zamanlarda ise; Williams’ta, tasarım mühendisi kariyerine devam etmektedir.

Oltan İzmirli’nin Kariyeri

İzmirli ile yapılan röportajda, ailesinde hiçbir bireyin motor sporlarına ilgi duymadığını belirtmiştir. Fakat kendisini bir gün TV’de Macaristan GP’nin startına denk gelmiş. Sonrasında ise en fazla 5 yarışı izlemediğini belirtiyor. Bu tutkuya kendini verdikten sonra, ODTÜ’de okurken, Motor Sporları Topluluğu’na katılmıştır. Daha sonra ise; Ankara Gözetmen Kurulu’nda, lisans almış bir gözetmen olmuştur. Formula 1 de dahil olmak üzere, birçok farklı yarışta gözetmenlik yapmıştır.

Tasarım Mühendisi olan İzmirli, otomobil tasarımlarına da oldukça meraklı olduğunu ifade ediyor. Bu da Formula 1 araçlarının tasarımına neden ilgi duyduğunu gösteriyor. Red Bull KTM  de kariyer merdivenlerine adım atan İzmirli, bu projeye dahil olan ilk mühendislerden birisi olduğunu ifade ediyor. 7-8 kişilik mühendis grubunda, motor tasarlamaya kendilerini adadıklarını belirtiyor. Sürekli limitleri zorladıklarını ve buna bağlı olarak da stres ve baskı altında, nasıl iyi işler çıkarttıklarını gözlemlediklerini anlatıyor.

formula-1
formula 1

MotoGP’deki İş Süreci

MotoGP dünyasında da kariyer anlamında birçok farklı etki yarattığını  ifade etmektedir. Bu süreç boyunca farklı yarışçılarla tanıştığını ve kendisine de birçok şey kattığını ifade ediyor. Hatta bazı yarışçıların, bizzat fabrikaya gelerek kendilerini yüreklendirdiklerini anlatıyor. Öyle ki, yarışı kazanacak motoru bizler yapacağız, şeklinde bazı konuşmaların bile geçtiği ifade ediliyor.

Formula 1 yarışlarında 1 Türk var konusunda İzmirli, aslında kariyerinde henüz başında olduğunu belirtiyor. Kendisine şu andaki hedefinin ne olduğu sorulduğunda; Formula 1 araç tasarımı konusunda gidebildiği kadar öteye gitmek istediğini ifade ediyor.

Bu Yazıya Yorumunuz Ne?
 • 0
  harika_
  Harika!
 • 0
  g_zel_erik
  Güzel İçerik
 • 0
  d_nd_r_c_
  Düşündürücü

] }

Yorum Yap