GAFAM Projesi – Türkiye’nin Verisi Türkiye’de Kalacak!
 1. Anasayfa
 2. Haber

GAFAM Projesi – Türkiye’nin Verisi Türkiye’de Kalacak!

Gafam Nedir? GAFAM projesi Google, Apple, Facebook, Amazon ve Windows gibi Dünya devi olan markaların Türkiye'de muadillerinin üretilmesinin hedeflendiği bir projedir. Detaylar yazının devamında...

GAFAM projesi ile Google, Apple, Facebook, Amazon ve Windows gibi Dünya devi olan markaların Türkiye’de geliştirilmesi amaçlayan bir projedir. Geçtiğimiz saatlerde Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, “Dünya beşten büyüktür.” sözünü dijital platforma uyarlayarak GAFAM projesini hayata geçirmelerini gerektiğinden bahsetti.

Veri güvenliğimiz ve sistemimizin korunması oldukça önemli sözlerini vurgulayarak tüm bu sistemin yerli ve milli olması gerektiğini söyledi. Ali Taha Koç “Bu GAFAM’ın muadillerini yapmamız gerekiyor.” cümlesini de ekledi.

“Teknolojiyi teknoloji ile yenileyeceğiz”

ali taha koç
ali taha koç

Ankara Gazetecisi sitesinde yapılan habere göre, Ocak ayında TRT akademi dergisi Ali Taha Koç ile bir röportaj gerçekleştirdi. Koç bu röportaj esnasında sorulan sorulara Whatsapp gizlilik sözleşmesi sonrasında dijital veri güvenliğine daha fazla önem vermeliyiz gibi bir yorum ile cevap verdi.

Ayrıca Ali Taha Koç, “Kamu verisini elmasa dönüştürmek. ‘Bizim verimizin ne önemi var’ diyebilirsiniz. Sizin köşebaşındaki bakkaldan aldığınız ürünün verisinin bilgisi sizin için önemli olmayabilir. Ancak bunları bütün insanların verilerini topladığımızda, o caddede herhangi bir yeni bir marketin açılıp açılamayacağı, reklam olup olamaması gibi çok farklı bir boyuta ulaşabiliyor. Kişisel veriler değil, külliyen toplumsal veriler toplandığı zaman büyük bir değere dönüşebiliyor” diyerek konuşmasını tamamlandı.

Ali Taha Koç, “Türkiye’nin verisi Türkiye’de kalacak” mottosu ile tüm sosyal medya platformları, mesajlaşma, sesli veya görüntülü konuşma uygulamalarının yerli muadillerini geliştirmek içinde yoğun çaba içerisinde olduklarını duyurdu.

Bizi nasıl bir geleceğin beklediği sorusuna işe Koç’un yanıtları şu şekildeydi: ““Teknolojiyi teknolojiyle yeneceğiz. Bu teknolojik değişimin önüne geçebilmek için de yeni teknolojiler geliştirmemiz gerekiyor. Sayın Cumhurbaşkanımız her zaman diyor ya, “Dünya beşten büyüktür.” diye, ben de dijital anlamda onun bir benzerini söylüyorum: Dünya GAFAM’dan büyüktür. GAFAM, yani Google, Apple, Facebook, Amazon, Microsoft.”

 

“GAFAM muadillerini yapmaya yönelmemiz gerekmekte”

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, bu tarz sosyal medya tabanlı uygulamalarda kullanıcılar her türlü içeriği paylaşıyor ve özel mesajlaşmalar yapılabiliyor. Bunların manipüle edilmesi ve silah gibi kullanılmasının mümkün olduğunu hatırlatarak sistemin değişmesi yönünde çalışmalar yaptıklarından bahsetti. “Bu GAFAM’ın muadillerini yapmamız gerekiyor. Peki bunu dünyada yapabilmiş ülke var mı? Evet var: Çin. Biliyorsunuz bu tür firmaların muadilleri var, Rusya bir aşamada yapmaya başladı. Ancak belli bir ekonomik ve teknolojik altyapıya ihtiyacınız var” ifadelerini kullandı.

Bu Yazıya Yorumunuz Ne?
 • 0
  harika_
  Harika!
 • 0
  g_zel_erik
  Güzel İçerik
 • 0
  d_nd_r_c_
  Düşündürücü

] }

Yorum Yap