Neodyum Mıknatıs Nedir? Nerede Satılır?
 1. Anasayfa
 2. Elektrik Elektronik Mühendisliği

Neodyum Mıknatıs Nedir? Nerede Satılır?

Neodyum mıknatıs günlük hayatımızda hemen hemen bütün alanlarda kullanılan ürünlerden biridir. Bilindik mıknatıstan farklı olan Neodyum mıknatıs çekim gücü bakımından en güçlü olan mıknatıs olarak kabul edilmektedir. Neodyum Mıknatıs gerek oyuncak sektörü gerek sağlık ve sanayi sektöründe dayanıklılığından dolayı sıkça tercih edilen bir mıknatıs türüdür.

Neodyum Mıknatıs Nedir?

Neodyum mıknatıs demir, neodim ve boron elementlerden oluşan mıknatıslardır. Neodyum mıknatıslar kırılgan bir yapıya sahip olduğundan dolayı güçlendirmek için altın, gümüş, çinko, nikel, epoksi ve krom ile kaplamaktadır.

Manyetik çekim gücü bakımından en güçlü kabul edilen neodyum mıknatıslar süper mıknatıs, nadir toprak mıknatısı olarak da bilinmektedir. Manyetik çekim gücü normal bilinen mıknatısın çok çok üstünde bir güce sahiptir. Bundan dolayı hediyelik eşya, sağlık sektörü, otomotiv sektörü ve mobilya sektörü gibi alanlarda sıkça tercih edilmektedir. Bazen hobi olarak da bu mıknatıslar kullanılmaktadır. İnsan ihtiyaçlarının karşılanmasında yeri ve önemi son derece büyük olan mıknatıs çeşididir. 

Neodyum Mıknatıs Ne İşe Yarar?

"<yoastmark

Neodyum mıknatıs kendi ağırlığının 1300 katı fazla seviyede olan ağırlıkları taşıyabilmektedir. Görsel olarak küçük gözüken bu mıknatıs işlev bakımından oldukça büyüktür. Her meslek türünde karşılaşılan bu mıknatıslar;

 • Tıbbi malzemelerde kullanılmaktadır.
 • Jeneratörlerde bulunan neodyum mıknatıs, jeneratörleri çalıştıran en önemli maddelerden biridir
 • Mobilya sektöründe özellikle neodyum mıknatısın çekim kuvvetinden yararlanılmaktadır
 • Teknolojik ürünler ve daha fazlasında yer almaktadır
 • Araçlarda kullanılmasıyla otomotiv sektöründe yararlarıyla ön plana çıkmaktadır
 • Çekim gücünden yararlanarak eşyaların sabit bir şekilde kalması sağlanabilmektedir..

Neodyum mıknatıslar özel üretim olan mıknatıslar olmasına rağmen kolaylıkla bulunabilen ürünlerden biridir. Rahatlıkla temin edilip her alanda kullanılabilir.

Neodyum Mıknatıs Fiyatları

Neodyum mıknatıslar teknoloji kullanılarak üretilmesinin kolay olmasından dolayı çok üretilen ürünler arasındadır. Üretimin fazla olması fiyatlara olumlu olarak yansıtmaktadır. Neodyum mıknatısların fiyatları çeşitlerine göre değişkenlik gösterdiği gibi temin edilecek yere göre de değişmektedir. 

Neodyum mıknatısın birçok çeşidi bulunmaktadır. Çeşitliliğin fazla olması hepsinin fiyatının farklı olduğuna işarettir. Fiyatı etkileyen diğer bir unsur ise mıknatısın büyüklüğüdür. Kullanım alanına göre mıknatısların boyları farklı olmaktadır. Mıknatısın boyutu büyüdükçe fiyatı da doğru orantıda büyümektedir.

Neodyum mıknatısların fiyatları ortalama boyut, ebat ve çeşidine göre 15 ₺ ile 3000 ₺ arasında fiyata sahip olmaktadır. Sanayide kullanılan mıknatısların ebatları çok büyük olduğundan dolayı fiyatları 3000 ₺ üzerinde de olabilmektedir. 

Neodyum Mıknatıs Nerede Satılır?

Neodyum mıknatıs Türkiye’de üretilmemektedir. Neodyum mıknatısı genel olarak Çin üretmektedir. İthal edilmesine rağmen fiyatları oldukça mâkuldur. Neodyum mıknatıs internet sitelerinden kolaylıkla satın alınabilir. Geniş yelpazede ürün satan sitelerde rahatlıkla temin edilebildiği gibi farklı firmaların internet sitelerinden de mıknatıslar satın alınabilmektedir. Her sitenin verdiği fiyat aralığı farklı olsa da hemen hemen birbirine yakın fiyatlar yer almaktadır.

Neodyum mıknatısı satın almadan önce boyutuna ve nerede kullanılacağına karar vermeniz gerekmektedir. Aradığınız devasa mıknatıslar ise bunu satın almak pek mümkün olmayabilir. Fakat küçük, orta ve büyük ölçekli Neodyum mıknatısları rahatlıkla bulabilir ve satın alabilirsiniz.

Neodyum Mıknatıs Nerede Bulunur?

Üretimi Türkiye’de olmayan Neodyum mıknatısı Türkiye’de bulmak oldukça kolaydır. Teknolojinin gelişmesi ile e-ticaret hızla gelişmekte ve yaygınlaşmaktadır. Birçok sitede Neodyum mıknatıs bulunmaktadır. Bunun yanı sıra alışveriş merkezlerinde dijital ve elektronik ürün satan mağazalarda bulunabilmektedir. Hırdavat, elektrik firmaları ve nalburlardan temin edilebilmektedir. 

Neodyum Mıknatıs Özellikleri

neodyum mıknatıs görseli

Neodyum mıknatıslar diğer mıknatıslara oranla özelliği daha fazla olan mıknatıs çeşitlidir. Neodyum mıknatısın başlıca özellikleri şunlardır:

 • Manyetik çekim gücüne en fazla sahip olan mıknatıs çeşididir,
 • İstenilen şekilde ve biçimde (silindir, çubuk, halka, disk) üretilebilirler,
 • İstenilen büyüklükte üretilebilirlerdir,
 • Uzun süre kullanışlıdır. Kullanılmaya başlandığı yıldan itibaren 10 yıl geçmiş olsa dahi özelliğinin sadece %1’ni kaybederler,
 • Yüksek korozyon direncine sahiptirler. 

Neodyum Mıknatıs Çeşitleri

Neodyum mıknatıs en fazla çeşitliliği olan mıknatıs türlerinden biridir. Kullanımına göre çeşitliliği artış göstermektedir. Mıknatısı işlevine ve şekline göre iki gruba ayırabiliriz. Şekli olarak Neodyum mıknatıslar silindir, halka, yuvalar gibi kısaca bütün şekillerde çeşidini bulabilmek mümkündür. İşlevsel olarak mıknatıslar ise kalınlık ve çaplarına göre çeşitlendirilmektedir. Başlıca Neodyum mıknatıs çeşitleri:

 • Havşa Delik Neodyum Mıknatıs
 • Küp Neodyum Mıknatıs
 • Köşeli Neodyum Mıknatıs
 • Havşa Delik Neodyum Mıknatıs
 • Yuvarlak Neodyum Mıknatıs

Neodyum Mıknatıslar bazı durumlarda kaplama türüne göre de çeşitlendirilmektedir. Altın kaplama ve gümüş kaplama, krom kaplamalara göre daha değerlidir. Neodyum mıknatıslar her türüyle kendi içerisinde birden çok çeşidi barındırmaktadır. 

Bu Yazıya Yorumunuz Ne?
 • 0
  harika_
  Harika!
 • 1
  g_zel_erik
  Güzel İçerik
 • 1
  d_nd_r_c_
  Düşündürücü

] }

Yorum Yap