Türkiye Yatırımı Olmadan Olmaz
 1. Anasayfa
 2. Otomobil

Türkiye Yatırımı Olmadan Olmaz

Doğuş Otomotiv’in Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bilaloğlu, Türkiye yatırımı olmadan olmaz, şeklinde röportaj verdi. Alman otomotiv üreticisi olan Volkswagen, bir süre önce Türkiye yerine, Slovakya’ya yatırım kararı almıştı. Dolayısıyla Türkiye’de çok satılan Passat sedan modelinin, üretiminin duracağını açıklamıştır.

Fakat Passat’ın en çok Türkiye’de satılıyor olması, Volkswagen markasını bu konuda dara düşürmüştür. Bu yüzden açıklamalarına devam eden Bilaloğlu, Türkiye’ye 2024-2025 yılına kadar Passat’ın sözünü vermiştir. Türkiye pazarına girmeden, bu markasının satılmasının da zor olacağını belirtmiştir.

Volkswagen’ın Türkiye Yatırımı Olmadan Olmaz

Pandemi, hayatımızda birçok şeyin değişmesine neden oldu. Sadece evde kalmak değil, tüm dünyada sanayi üretimleri de yavaşladı. 21. yüzyılın, bugüne kadar en büyük felaketi olarak bilinen Covid-19, bu anlamda üreticileri de sekteye uğrattı. Fakat tüm dünyada meydana gelen otomobil satışlarının azalmasının yanı sıra, Türkiye’de bu döngü tersine işlemiştir. Özellikle de 2020’de büyük bir hareketlenme baş gösterdi ve sonucunda da araba satışları patladı. Sadece ikinci elde değil, sıfır araç satışları da büyük ölçüde artmıştır.

volkswagen-passat
volkswagen passat

Türkiye’ye açmayı düşündüğü fabrikadan, sonrasında vazgeçerek Slovakya’ya yatırım yapma kararı alan Volkswagen, bu kararını tekrar gözden geçirecektir. Dolayısıyla Manisa’da üretilmesi beklenen Passat ve Skoda Superb modeli, Slovakya’ya transfer edilmiştir. Bilaloğlu, bu kararı alınmasının Türkiye ile bir ilgisi olmadığını röportajında ifade etmiştir. Süreç gereği olağan fabrikalar %30 kapasite dahilinde çalışmaktadır. Bu durumda yeni bir fabrika açmak, büyük bir risk olacaktır. Bunun yerine var olan fabrikalara yatırım yapmak, çok daha sağlıklı ve ticari bir karar olacaktır. Bu açıklamaları yapan Bilaloğlu, bu durumun Türkiye ile de bir ilgisi olmadığını, net bir dille belirtmiştir.

Türkiye’ye Passat Garantisi

Bilaloğlu, 2023’den sonra, Passat’ın sedan versiyonu olan aracının üretiminin duracağına ilişkin açıklamalarda da bulunmuştur. Türkiye’de en çok satılan ilk 5 otomobil modelinden birisi olan Passat ile ilgili açıklamalarda bulunmuştur. Almanya’da dahil olmak üzere, Passat’ın sedanı, en çok Türkiye’de satmaktadır. Bu yüzden Volkswagen, 2024-2025’e kadar, bu modeli üreteceğini açıklamıştır. Kaldı ki bunun garantisini de vermiştir. 2021 senesinde ise; Volkswagen markasından 10 yeni araç modeli geleceğini belirtmiştir.

Bu Yazıya Yorumunuz Ne?
 • 0
  harika_
  Harika!
 • 0
  g_zel_erik
  Güzel İçerik
 • 0
  d_nd_r_c_
  Düşündürücü

] }

Yorum Yap