Ziraat Mühendisliği Taban Puanları 2021 Sıralama
 1. Anasayfa
 2. Ziraat Mühendisliği

Ziraat Mühendisliği Taban Puanları 2021 Sıralama

Ziraat mühendisi, mühendislik teknolojisi ve biyoloji biliminden destek alarak toprak ve suyun korunması, tarımsal ürünlerin işlenmesi ile ilgili tarımsal sorunlara çözümler üretir. Ülkemiz coğrafi yapısı ve toprak büyüklüğü nedeniyle ziraat mühendisi istihdam alanları geniş bir yelpaze dilimine sahiptir. Ziraat mühendisi olabilmek için üniversitelerin ziraat mühendisliği bölümünden mezun olmak gereklidir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Ziraat Mühendisliği Nedir? Ne İş Yapar?

Ülkemiz genelinde birçok üniversiteye giriş pozisyonunda olan gençlerimizin ziraat mühendisliği bölümleri hakkında bilgi sahibi olmak için ülke geneline yayılmış devlet ve özel üniversitelerden yararlandığı görülmektedir. Birçok mühendislik bölümünde görüleceği gibi ziraat mühendislerinde de kendine has olması gereken özellikler bulunur.

Ziraat Mühendisliği Taban Puanları 2021

Her yıl olduğu gibi bu yılda üniversite sınavlarını başarıyla geçen birçok insanın, ziraat mühendisliği başarı sıralaması bir önceki seneye göre farklılıklar içerisinde olduğu görülmektedir. Ziraat mühendisi istihdam alanlarının genişliği ile birlikte problem çözmede yaratıcı bir yaklaşım sergileyebilen, ekip yönetimini gerçekleştirebilen, analiz kabiliyetine sahip olan, başarılı bir iş planlaması ve zaman yönetimi sağlayabilecek yeteneklere sahip olması gereklidir.

Üniversite AdıBölümPuan TürüKontenjanTaban PuanıBaşarı Sırası
BİLECİK ŞEYH EDEBALİ ÜNİVERSİTESİ (Devlet Üniversitesi)Ziraat Mühendisliği ProgramlarıSAY40261.05496379825
ADIYAMAN ÜNİVERSİTESİ (Devlet Üniversitesi)Ziraat Mühendisliği ProgramlarıSAY30259.67018385539

Ziraat mühendisi başarı sıralamaları üniversite ve il bazılarında tercih edilme yüzdelik dilimine göre farklılıklar gösterir. Kendinize yakın ve uygun olduğunu düşündüğünüz ziraat mühendisliği, birçok görev ve sorumlukları taşır. Ziraat mühendisliği başarı sıralaması 2021 tablolarında görüldüğü gibi bir önceki seneye göre farklılıklar tespit edilebilir. Tüm bu tabloların doğru analiz edilerek tercihlerin yapılması başarılı sonuç alabilmek için değerlidir. Birçok üniversite kendi bünyesinde bulunan ziraat mühendisi bölümünü seçen başarılı öğrenciler için ziraat mühendisi başarı sıralamaları 2021 tablolarında da görülebileceği gibi burs desteği sağlamaktadır.

Ziraat Mühendisliği Sıralama 2021

Özel ve devlet üniversiteleri ücretli, burslu, taban ve sıralamalarını her yıl belirli kriterler dahilinde ziraat mühendisliği taban puanları olarak yayınlanmakta ve buna göre tercih edilebilirlikleri görülür. Ziraat mühendisliği puan türü olarak sayısal ağırlıklı olup ziraat mühendisliği taban puanı farklı üniversitelerde farklı programlar dahilinde değişiklik gösterir.

Üniversitelerimizin taban başarı sıraları ve kontenjanları belirli süreler içerisinde taleplere bağlı olarak uygun görüldüğünde artırılmakta ve ziraat mühendisliği taban puanları 2021 çizelgesinde de görüleceği gibi bir önceki seneye göre değişiklik olmuştur. Ülkemizde son yıllarda artan tarım sanayine paralel olarak birçok üniversite, kendi bünyesinde yer alan ziraat fakültelerinin sayılarını artırmakta ve bu artış ziraat mühendisliği taban puanı 2021 tablolarında tespit edilmektedir. Üniversite sınavlarını başarıyla geçmiş öğrenciler ziraat mühendisliği bölümünü istihdam alanları genişliği nedeniyle tercih eder.

Bu Yazıya Yorumunuz Ne?
 • 1
  harika_
  Harika!
 • 0
  g_zel_erik
  Güzel İçerik
 • 0
  d_nd_r_c_
  Düşündürücü

] }

Yorum Yap