Endüstri Mühendisinde Olması Gereken Özellikler
 1. Anasayfa
 2. Endüstri Mühendisliği

Endüstri Mühendisinde Olması Gereken Özellikler

Endüstri mühendisliği; insan, malzeme ve makinenin bulunduğu her sistemde verimliliği sağlamak amacıyla bu sistemleri kuran, devam ettiren, bu sistemlerin üretkenliğinin ve rekabet gücünün artmasını sağlayan mühendislik dalıdır. Endüstri Mühendisliği, aynı zamanda analitik düşünme yeteneği, matematiksel modelleme ve yaratıcılık becerilerini kullanarak çok sayıda bilimsel çalışmanın yapıldığı bir bilim dalı olarak da tanımlanmaktadır.

Endüstri mühendisleri birçok alanda çalışabilmektedir. Örneğin; üretim sektörü, pazarlama ve satış, araştırma ve geliştirme, bilişim sektörü, proje yöneticiliği ve danışmanlık. Bir endüstri mühendisinde olması gereken özellikler şunlardır;

 • Liderlik: Endüstri mühendisliği mezunlarının çoğu yönetici olma yolunda ilerlemektedir. İyi bir yönetici olabilmek için lider ruhuna sahip olunması gerekmektedir. Başarılı ve iyi bir lider çevresine yarar sağlayan, çalışanlarının hatalarını veya eksiklerini düzeltmek için çalışmalar yapan ve gereken motivasyonu sağlayan kişidir.
 • Takım Çalışması: Endüstri mühendislerinin iş hayatlarında ve sosyal hayatlarında ihtiyaç duyduğu bir özellik ise takım çalışmasına yatkın olmaktır. İyi bir endüstri mühendisi takım çalışmaları konusunda uyumlu, gruptaki diğer kişilere saygılı ve sorumluluk sahibi olmalıdır.
 • Sosyallik: Endüstri mühendisleri girişken, sosyal ve etkili iletişim kurabilen, kendini iyi ifade edebilen kişiler olmalıdır. Öğrencilik döneminde gönüllü çalışmalara katılarak ve topluluklarda aktif rol alarak kendilerini sosyal bir birey olarak geliştirebilirler.
 • Matematiksel Düşünme: Endüstri mühendisleri öğrencilik hayatlarında matematik, fizik, kimya, cebir, sayısal analiz, olasılık, istatistik gibi birçok sayısal ders görmektedirler. İyi bir endüstri mühendisi matematiksel düşünmeye ve analiz yapmaya yatkın olmalıdır. Bu sayısal yetenek sayesinde endüstri mühendisleri iş hayatlarında ön plana çıkmaktadır.
 • Kriz Yönetimi: Endüstri Mühendisliği çok yönlü bir meslektir. Endüstri mühendislerinin iş hayatında bilgi sahibi olmadıkları konularda herhangi bir kriz durumu ortaya çıkabilir. Bu gibi durumlarda iyi bir endüstri mühendisi olarak krizi başarılı bir şekilde yönetmeleri ve firmalarını en az zarara uğratacak şekilde ve bir daha tekrarlanmaması için önlemler alarak yönetmeleri beklenmektedir.
 • Yenilikçi Olmak: Bir endüstri mühendisinin olmazsa olmazı sürekli iyileştirme ve geliştirmedir. Yeni teknolojilere, endüstri mühendisliği ile ilgili yeniliklere ve diğer güncel konulara hakim olmaları gerekmektedir. Endüstri mühendisleri her daim gelişime ve öğrenmeye açık, yenilikçi ve güncel bilgilere sahip olmalıdır.
 • Öz Güven: Birey hayatında olduğu gibi iş hayatında da öz güvenli olmalıdır. Firmalar işe alacakları bir endüstri mühendisinden kendilerine öz güvenli olmalarını isterler. Kendine inanmayan bir mühendise onlarında inancı olmaz. İş hayatlarında endüstri mühendisleri büyük bir projenin sorumluluğu üstlenebilir ve bu gibi durumlarda öz güvenli bir şekilde bu işi yürütmeleri gerekmektedir.

Endüstri mühendisinde olması gereken özellikler sadece bu kadar ile sınırlı değildir. En önemlisi kişinin kendine güvenmesi ve o işi yapabileceğine dair inancıdır.

Bu Yazıya Yorumunuz Ne?
 • 0
  harika_
  Harika!
 • 0
  g_zel_erik
  Güzel İçerik
 • 0
  d_nd_r_c_
  Düşündürücü

] }

Yorum Yap