Evde Topraksız Tarım ve Hidroponik Tarım Nasıl Yapılır?
 1. Anasayfa
 2. Ziraat Mühendisliği

Evde Topraksız Tarım ve Hidroponik Tarım Nasıl Yapılır?

5/5 - (2 Oy)

Bu yazımızda ve ilgili vidyomuzda topraksız tarım yani Hidroponik tarım nedir bunu anlatıyoruz. Örnek olarak evde topraksız olarak marul üretimi anlatılmıştır. Topraksız tarım ile ucuz ve güvenli bir şekilde evinizde çeşitli sebzeleri ve bitkileri yetiştirebilirsiniz. Güzel bir hobi olan topraksız tarım sayesinde ayrıca taze ve organik sebzeler yetiştirip  yiyebilirsiniz.

Topraksız Hidroponik Tarım Nedir ve Evde Nasıl Yapılır ?

Topraksız tarımda, bitkilerin büyümesi için toprağa ihtiyaç duyulmaz; bunun yerine, hidroponik tarım, sadece suyu yetiştirme ortamı olarak kullanır. Karmaşık bir süreç gibi görünmesine rağmen, aslında anlaşılması oldukça kolay bir yöntemdir. Bir bitkinin büyümesi için ışık, hava, boşluk, besin, zaman ve potasyum, fosfor ve azot – üç büyük makro besin olarak bilinir ve gerekir. Uygun hidroponik ile bunlar bitkilere kolayca sağlanır. Hidroponik tarım, kapalı alanda tarım yaparak, uzay, zaman, hava ve ışık gibi kontrollü ortamlardan yararlanır. Bu, eviniz veya ofisiniz gibi herhangi bir yerde bir hidroponik çiftliği başlatabileceğiniz anlamına gelir.

topraksiz tarim ile marul
                                                                      topraksiz tarim ile marul yetiştirme

Topraksız Tarımın Faydaları

Uzak topluluklar, bölgeyi diğer topluluklara bağlayan hiçbir resmi yolun bulunmadığı alanlar için topraksız tarım uygundur. Büyük şehirler gibi nüfusun çoğunluğunun yaşadığı yerlerde herkes evinde topraksız tarım ile bitki ve sebze yetiştirebilir. Ayrıca kuzey kutbu veya çöl gibi her iki aşırı iklimlerde de evde veya kapalı alanlarda topraksız tarım yapmak mümkündür.

Topraksız Tarım ile Evde Marul Yetiştirmek

Topraksız tarım ile ilgili aşağıdaki videomuzu izleyebilir ve evde topraksız sebze ve marul yetiştirmeyi öğrenebilirsiniz. Ayrıca Mühendis Portalı Youtubu kanalimizi ziyaret ederek mühendislik ve tarım ile ilgili diğer faydalı vidyolarimizi da izleyebilirsiniz.

 

Bu Yazıya Yorumunuz Ne?
 • 3
  harika_
  Harika!
 • 0
  g_zel_erik
  Güzel İçerik
 • 0
  d_nd_r_c_
  Düşündürücü

] }

Yorum Yap