Kimyasal Proses Tasarımı

Kimya endüstrisi günümüz teknolojilerine uyum sağlayabilmek için sürekli gelişmesi gereken ve kendini yenileyen bir oluşumdur. Kimya endüstrisi, ürünlerin daha yüksek katma değerli kimyasallara dayalı ürünler olarak geliştirilmesine fırsat sağlar. Bu kimyasallara dayalı ürünlerin geliştirilmesi için uygun bir kimyasal süreç, sonrasında ise uygun bir pazarlama süreci gerektiği gibi kimyasal proses tasarımı da büyük önem taşımaktadır.

Kimyasal Proses Tasarımı Nedir?

Güncel küresel iş ortamı, potansiyel bir kimyasal ürün için pazara kısa bir süre tanır. Bu sebeple kimyasal proses tasarımında ürünün arzu edilen işlevsel özellikleri taşıyarak kısa sürede üretilmesi gerekir. Günümüzde kimya mühendisliğinde bir paradigma olarak kabul edilen kimyasal proses tasarımı tam bir üretim sistemi oluşturma amacıyla yeni ürün oluşturma veya mevcut ürünü değiştirme proseslerinin tasarımı olarak adlandırılabilir.

Kimyasal ürün tasarımı için son 30 yılda farklı veritabanları, tasarım yöntemleri ve yazılım araçları geliştirilmeye çalışılmıştır. Fakat birçok kimyasal ürün tasarımının çok ölçekli ve disiplinli olması sebebiyle geliştirilmeye çalışılan veritabanlarının, yöntemlerin ve araçların; kimya, kimya mühendisliği, endüstri mühendisliği, termodinamik, malzeme bilimi, veri bilimi, yapay zeka ve daha birçok disiplini aynı anda içermesi gerekir.

Geleneksel ve Güncel Yaklaşımlar

Geleneksel yöntemlerde kimyasal ürünler deney ve prensip tabanlı yaklaşımlarla geliştirilir. Bu yaklaşım çeşitleri güvenilir bir yol olsa da en uygun çözümü elde etmek için tüm alternatifleri değerlendirmek mümkün olmayabilir. Son zamanlarda geleneksel yöntemlerin yanı sıra model tabanlı tasarım yöntemlerinin kullanılması birçok avantaj sağlamıştır. Model tabanlı tasarım yöntemleri çok geniş bir tasarım alanında kullanılabilir. Ürün adaylarını oluşturur ve tarar, bu süreçte zamandan kazanç sağladığı gibi maddi açıdan da zarara uğranmasının önüne geçmiş olur. Bu sebeplerden ötürü günümüzde model tabanlı tasarım uygulamaları dikkatleri üzerine çekmiş bulunmaktadır.

Bu Yazıya Yorumunuz Ne?
 • 0
  harika_
  Harika!
 • 0
  g_zel_erik
  Güzel İçerik
 • 0
  d_nd_r_c_
  Düşündürücü

] }

Yorum Yap

Yorumlar (2)

 1. 3 sene önce

  Merhaba ben marmara üniversitesi kimya mühendisliğini düşünüyorum hocalar hakkında ve genel olarak öğrenci ortamı arkadaş ortamı hakkında bilgi alabilir miyim Bölüm sizin beklentilerinizi karşıladı mı? Genel hatlarıyla görüşlerinizi paylaşabilir misiniz

Yorum Yap