Mobil Programlama Dilleri Nelerdir?

Günümüz yazılım sistemleri arasında en çok rağbet görenlerden biri de mobil sistemlerdir. Günümüzde hemen hemen herkesin cebinde taşıdığı bir cep telefonu vardır. Cep telefonlarına indirilen onlarca uygulama ile birlikte kişiler bir anlamda mobil uygulamalara olan ilgisini de göstermektedir. Yazılım sistemlerinde de mobil programlama dilleri ele alınarak çok fazla mobil uygulama projesi geliştirilmekte ve neticesinde piyasaya da sürülerek reklamları, tanıtımları yapılmaktadır.

Bu yazımızda mobil programlama dilleri başta olmak üzere yazılım sistemlerinde ele alınan en yaygın dillerin hangileri olduğuna değineceğiz. Mobil uygulama yapmak isteyenlerin hangi alanlarda ne gibi uygulamalar çıkarabileceği konusundaki araştırmalarımız da yine yazımızın içerisinde olacaktır.

Mobil Uygulama Programlama Dilleri

Mobil uygulama programlama dilleri için birçok programlama dillerinden söz etmek mümkündür. Buna göre en yaygın kullanılan mobil uygulama programlama dilleri şunlardır:

 • Java
 • C#
 • Swift
 • Kotlin
 • Objective-C Programlama
 • Unity
 • React Native

Bu programlama dilleri ile birlikte yazılım mühendisleri, bilgisayar mühendisleri ve bilgisayar programcıları son derece kolay ve hızlı biçimde mobil uygulamalar geliştirerek bu uygulamaları piyasaya sürmektedir.

Mobil uygulama örnekleri kapsamında onlarca örneğe yer verilebilir. En temel anlamda bankacılık uygulamaları, oyun uygulamaları, online platformlar, sosyal medya uygulamaları ve daha birçok uygulama örneği bu kapsamda verilebilir. İnsanların yaşamını kolaylaştıran bu uygulamalar ile birlikte kişiler yaşamlarına daha da iyi yön verebilir.

Mobil Oyun Programlama Dilleri

Oyun oynama alışkanlığı özellikle genç kesimde fazlasıyla ele alınan bir konudur. Yazılımcıların ise sürekli olarak bireysel ya da kurumsal olarak geliştirdikleri oyunlar kapsamında Play Store ya da App Store üzerinde onlarca oyun da görülür. Mobil oyun programlama dilleri kapsamında Flutter, Unity ve React Native programlarına ele almak mümkünüdür. Kotlin, C# ve Java dilleriyle yazılan bu uygulamalar ile birlikte birden fazla oyun projesi ele alınabilir ve neticesinde piyasaya da çıkılabilir.

Bilgisayar ve yazılım ile uğraşan birçok kişinin aklındaki fikri ve projeyi somut hale geçirmesi adına mutlaka çeşitli yazılım dillerine de hakim olması gerekmektedir. Bu diller kapsamında ise mobil oyun programlama dilleri ele alınabilir. Son derece her çeşit cihaza uyarlanabilir oyunların üretilmesi için de React Native, Unity ve Flutter programlarının kullanılmasında yarar vardır.

En İyi Mobil Programlama Dili

En iyi mobil programlama dili kapsamında kişiler kendilerine uygun programlama dillerini tercih edebilir. Örneğin Java diline hakim olan kişiler Flutter ve Android Studio programlarını kullanarak da uygulama geliştirebilirler. Aynı şekilde Unity tarafında mobil oyun yazacak kişiler C# diline biraz daha hakim olmaları gerekmektedir. Programlama dilleri ve program özellikleri her ne kadar farklı olsa da oyunlar birçok farklı dilde ele alınarak yazılabilir, uygulamalar geliştirilebilir ve yayına alınabilir.

 

 

Bu Yazıya Yorumunuz Ne?
 • 0
  harika_
  Harika!
 • 0
  g_zel_erik
  Güzel İçerik
 • 0
  d_nd_r_c_
  Düşündürücü

] }

Yorum Yap