Plastik Enjeksiyon Kalıplama Nedir? Nasıl Çalışır?
 1. Anasayfa
 2. Makine Mühendisliği

Plastik Enjeksiyon Kalıplama Nedir? Nasıl Çalışır?

Plastik enjeksiyon kalıplama, çeşitli endüstriler tarafından kullanılan plastik bileşenleri üretmek için kullanılan en yaygın yöntemdir. Isı ile erimiş plastik malzemelerin bir kalıba enjekte edilmesi, ardından soğutulması ve katılaştırılmasıyla kalıplanmış ürünler elde etme yöntemidir.

Plastik enjeksiyon kalıplama plastik ürünlerin yüksek miktarlarda kısa sürede üretilmesine izin veren hızlı bir üretim sürecidir. Yüksek sıcaklıklara dayanabilen plastik malzemelerin yüksek performanslı nitelikleri, geleneksel olarak kullanılan metallerin yerini alabilmektedir. Plastik enjeksiyon kalıplama tıp, havacılık, otomobil ve oyuncak endüstrileri için plastik bileşenlerin üretiminde kullanılmaktadır. Enjeksiyon kalıplama kullanılarak çok çeşitli ürünler üretilmektedir. Enjeksiyon kalıplama işlemi, bir enjeksiyon kalıplama makinesi, ham plastik malzeme ve bir kalıp kullanılmasını gerektirir.

enjeksiyon makinesi2
plastik enjeksiyon kalıplama

Enjeksiyon Kalıplama Makinesi Nasıl Çalışır?

Enjeksiyon makineleri mengene (kapama ünitesi), enjeksiyon ünitesi ve kalıp bölümünden oluşur. Kapama ünitesi, enjeksiyon ve soğutma esnasında kalıbı basınç altında tutan ünitedir. Daha basit bir şekilde açıklarsak plastik enjeksiyon kalıbının iki tarafını (dişi ve erkek) birleştiren ünitedir.

 1. Enjeksiyon ünitesindeki haznede yer alan granül halindeki plastik hammadde elektrikli ısıtıcılarla yüksek sıcaklığa ulaştırılır. Ergimiş olan hammadde mengene kısmındaki kalıp bölümüne itilir. Bu itme işlemi, kalıbı doldurana dek sürer.
 2.  

  Mengene bölümünde, erimiş durumdaki plastik hammadde basınç altında sıkıştırılır.

 3.  

  Bu sıkıştırma ile birlikte kalıp dolduktan sonra içindeki hammadde soğuyana kadar beklenir. Soğuyup katılaştıktan sonra kalıbın iki yarısı açılarak serbest bırakılır.

Bu teknik, sabit boyutlu önceden tanımlanmış bir plastik ürünün üretilmesine izin vermektedir.

makinenin bolumleri
enjeksiyon kalıplama makinesi çalışması

İşlemi kolaylaştırmak ve doğru yapabilmek için enjeksiyon kalıplama işleminde kullanılan parçaların ya kalifiye bir tasarımcı ya da uzman bir mühendis tarafından çok dikkatli bir şekilde tasarlanması gerekmektedir. Tek kullanımlık ürünler de dahil olmak üzere birçok yaygın ürün, örneğin Lego tuğlaları ve plastik sofra takımları gibi bu endüstriyel teknik kullanılarak yapılmaktadır.

Plastik Enjeksiyon Kalıplamanın Dezavantajları

 • Enjeksiyon makinelerinin kurulum ve ilk işleme maliyetleri yüksektir.
 • Kalıp fiyatları pahalıdır.
 • Enjeksiyon makineleri yedek parçaları pahalıdır.
 • Üretilen ürünlerin kontrolü makine tarafından direkt ve sürekli olarak yapılamamaktadır.

Daha detaylı bilgiler için, Urbana-Champaign’deki Illinois Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümü’nde profesör ve Amerikalı kimya mühendisi William S. Hammack tarafından hazırlanan bu videoyu izlemenizi öneririz.

https://www.youtube.com/watch?v=RMjtmsr3CqA

Bu Yazıya Yorumunuz Ne?
 • 0
  harika_
  Harika!
 • 0
  g_zel_erik
  Güzel İçerik
 • 0
  d_nd_r_c_
  Düşündürücü

] }

Yorum Yap