Toyota Satışları Rekor Kırdı
 1. Anasayfa
 2. Otomobil

Toyota Satışları Rekor Kırdı

Pademi dinlemeyen Toyota Satışları Rekor Kırdı. Gerek salgın oluşu gerek çip krizi gerek ise de ham madde fiyatlarındaki artış, satışları etkilemedi. Özellikle de son zamanlarda satışlarını ikiye katlayan Japon otomotiv devi, bir kez daha kendini ispatladı. Bilindiği üzere salgın nedeniyle, otomobil satışlarında da düştü. Fakat bazı markalar bu düşüşten neredeyse hiç etkilenmedi. Otomotiv şirketleri bu düşüş sonrasında kolları sıvadı. Kendilerine bu anlamda yeni bir değer katmak istediler. Japon devi Toyota ise bu aşamada Nisan satışlarını açıkladı.

Toyota Satışları Rekor Kırdı

Toyota satış verilerini açıkladı. Bu verilere göre, küresel salgından neredeyse hiç etkilenmedik sinyalini verdi. 2021 Nisan ayında, 859.448 otomobil satışı gerçekleşti. Bu sayı 2020 Nisan ayına göre, neredeyse 2 katı satış yaptıklarının göstergesi oldu. Diğer yazılarımızda da bu konudan söz ettik. Otomotiv dünyası, özellikle de son dönemlerde sadece salgın ile yüzleşmedi. Bunun yanı sıra tüm dünyada etkisini gösteren bir çip sorunu da baş gösterdi. Japon devi ise gerek Amerika Birleşik Devletlerinden ve Çin’den aldığı siparişler doğrultusunda, satışlarını ikiye katladı. Bu sayede sadece satış anlamında değil; üretim bazında da başarılı bir 8 ay yaşadı.

toyota-harrier-suv
toyota harrier suv

Sadece bu bazda değil; denizaşırı bazda da sınırları zorladı. Yine aynı aya göre, 2.3 katı bir artış yaşandı. Bu sayede denizaşırı satışları, 735.431 adet oldu. Kendi ülkeleri için ise; Yaris kompakt otomobil ve Harrier SUV otomobili, daha çok satış kazandırdı. Dolayısıyla bu sayı, önceki yılın yine aynı ayına göre; 27.1 oranında artarak, 124.017 sayısına ulaştı.

Rakip Markalarını Geride Bıraktı

Toyota’nın en önemli rakiplerinden birisi, şüphesiz ki Nissan olacaktır. Nissan’da rakipleri ve piyasadaki otomotiv markaları gibi, çip sorunu yaşıyor. Küresel çip krizi sebebi ile, mart ayına kadar ki olan süreçte, 250.000 adet üretim kesintisi ortaya çıkacak. Dolayısıyla bu aşamada Toyota, rakiplerine nazaran zarar görmeyen markalardan olacak. Tabi ki her marka gibi Toyota’da küresel çip krizinden müzdarip. Haziran ayı süresince, Japonya’da var olan 2 farbrika, sırf bu nedenden dolayı 8’er günlük kapanma yaşayacak. Bu aşamada ise; 20.000 civarında üretim eksiği yaşanacak. Volkswagen markasını, son 5 yılda, küresel anlamda geride bıraktı. Bu sayede tekrar ilk sıraya yerleşti.

 

Bu Yazıya Yorumunuz Ne?
 • 0
  harika_
  Harika!
 • 0
  g_zel_erik
  Güzel İçerik
 • 0
  d_nd_r_c_
  Düşündürücü

] }

Yorum Yap