Elektrikli araçların kırılma yılı 2030 olacak!
 1. Anasayfa
 2. Haber

Elektrikli araçların kırılma yılı 2030 olacak!

5/5 - (1 Oy)

Elektrikli araçlara yönelik yatırımlar hızla artıyor. Birçok tanınmış firma şimdiden tamamen elektrikli otomobile geçme kararı aldı. Yapılan açıklamalara göre 2030 yılına geldiğinde elektrikli otomobil sayısı normal araç sayısını geçecek.

elektrikli araclarin kirilma yili 2030 olacak!

Avrupa hızlı bir şekilde elektrikli araca geçiyor. Altyapı ve teknik yatırımlar birlik genelinde iyice belirgin hale gelmeye başladı. Yapılan açıklamalara göre tarihler 2030’u gösterdiğinde Batı Avrupa’daki 8,4 milyon otomobil, elektrikli olacak. Bu sayı ise piyasanın yüzde 60’ına ulaşacak. 2030 yılından sonra ise elektrikli arabaların sayısının daha da artması bekleniyor. Hızlı bir artış ile dünyada önce Avrupa kıtasında 160 yıllık işten yanmalı arabaların ömrü tamamlanmış olacak.

Batı Avrupa 8 Yıl Sonra 8,4 Milyon Elektrikli Araç Yollarda Olacak

Schmidt Automotiv’in yayınladığı rapora göre, Avrupa’da hükümetlerin destekleri ve Avrupa Birliği’nin yenilenebilir enerji konusundaki çalışmaları sayesinde yaklaşık 8 yıl içinde Batı Avrupa’da elektrikli araçların sayısı 8,4 milyon seviyelerine ve otomobil pazarındaki elektrikli araç payının %60’a ulaşılacağı belirtiliyor.

2050 Yılına Kadar Avrupa Elektrikli Araca Geçecek

Avrupa’da geçtiğimiz yıllarda 30’dan fazla ülke 2050 yılına kadar fosil yakıtlı araçları kullanımdan kaldıracağının sözü verdi. Bunların arasında en iddialı hedefi olan ülke Norveç, 2025 yılına kadar yeni binek araçlar ve hafif ticari kamyonet satışlarında %100 elektrikli araç hedefi koydu.

Tesla’dan Rekor Elektrikli Araç Üretimi

Ünlü elektrikli araç şirketi Tesla, elektrikli otomobil piyasasında dünya lideri konumunda. Geçtiğimiz günlerde Avrupa’daki ilk üretim tesisi olan Berlin-Brandenburg Gigafactory için gereken son evrakları Almanya’ya sundu. Şirketin tarihler 2023’ü gösterdiğinde 2 milyondan fazla araç üreteceği ve kapasitesini artıracak projeleri devreye alınması bekleniyor.

Volkswagen Tesla’yı Geride Bırakacak

Öte yandan Volkswagen’in elektrikli araç üretiminde Tesla’yı 2024 yılında geride bırakacağı düşünülüyor. Yapılan açıklamalara göre Alman otomobil üreticisinin 2024 yılında Tesla’yı geçmesi bekleniyor. Volkswagen Avrupa’da kendi pil hücresi üretim tesislerini kullanarak pil maliyetlerini düşürmeyi ve verimliliği artırmayı planlıyor.

Mercedes’ten elektriğe 40 Milyar Euroluk Yatırım

Mercedes-Benz 2030 yılına kadar elektrik otomobil teknolojisine 40 milyar Euro’dan fazla yatırım yapma stratejisiyle Tesla’ya rakip olmak istiyor. Mercedes, 2025’ten itibaren tüm yeni araç platformlarının yalnızca elektrikli otomobiller üreteceğini belirtti.

Bu Yazıya Yorumunuz Ne?
 • 1
  harika_
  Harika!
 • 0
  g_zel_erik
  Güzel İçerik
 • 0
  d_nd_r_c_
  Düşündürücü

] }

Yorum Yap