Apple Car geliyor! Tesla’ya çalım
 1. Anasayfa
 2. Haber

Apple Car geliyor! Tesla’ya çalım

Apple Car tüm dünyada heyecan yarattı. Yapılan açıklamalara göre Apple, yeni aracı için eski Tesla mühendisini görevlendirdi.

Apple, elektrikli araç piyasasında da adından söz ettirmek için önemli bir çalışma başlattı. Apple Car projesini dünyaya duyuran firma eski Tesla mühendisini de işe aldığını duyurdu.

Apple Car Heyecanı

Apple’ın uzun zamandır üzerinde çalıştığı elektrikli araba projesi için geri sayım başladı. Konuyla ilgili olarak uluslararası haber ajansı Reuters’a konuşan Apple kaynakları, sürücüsüz elektrikli araba Apple Car’ın 2024 yılında satışa sunulacağını duyurdu.

Şirket Project Titan ismini koyduğu elektrikli ve otonom araç projesini oldukça gizli yürütüyor. Hiçbir detayı kamuoyu ile paylaşılmazken geçtiğimiz günlerde BMW’nin i3 ve i8 programlarının koordinatörü olan Ulrich Kranz’ı şirket bünyesine kattı.

apple car tesla muhendis

Apple’dan İkinci Büyük Transfer

Bu gelişmenin ardından tüm dünyada Apple’ın otomobil üreteceğine yönelik haberler paylaşıldı.

Apple, bağlantılı kaynaklardan yapılan açıklamalara göre şirket ikinci bir transfer daha yaptı. Tesla’nın eski mühendislerinden olan Christopher Moore Apple’a geçti.

Öte yandan tüm dünyaya servis edilen bu habere hakkında Apple hiçbir açıklama yapmadı.

Şirketin yakın zamanda eski Mercedes ve Porsche mühendislerinden bazılarını da yeni elektrikli araç projesi için işe aldığı iddia edilmişti.

CATL and BYD Şirketi

Elektrikli araç projesi için kilit adımlardan birisi de batarya konusu. Projesi başlatılan elektrikli aracı için Apple geçtiğimiz günlerde Çinli batarya üreticileri CATL and BYD ile toplantı gerçekleştirdi. Ancak açıklanmayan bir sebepten ötürü bu görüşmeler askıya alındı.

Görüşmenin askıya alınması hakkında ortaya atılan iddialara göre Çinli firma sadece ABD’de Apple için üretim yapmayı reddetmiş. Firma sadece Apple için ABD’de tesis kurmasının ve ekip göndermesinin mümkün olmadığını söylemiş.

Çinli Batarya Firmaları

Çinli firmalar elektirikli araç konusunda önemli adımlar attı. Bu adımların başında batarya üretimi ilk sırada yer alıyor. Kaynaklar Apple’ın hem ucuz hem de kaliteli olduğu için Çinli firmalarla çalışmak istediğini belirtiyor.

Ancak olası ABD ve Çin geriliminde Apple batarya bulmakta zorlanabilir. Bu nedenle Apple’ın ikinci tercihinin Japonlar olduğu belirtiliyor.

Tüm ülkeler ve önemli şirketler elektrikli otomobil için kolları sıvadı. Yakın gelecekte daha da kızışacak olan pazarda en büyük endişe batarya konusu olarak ön plana çıkıyor.

Bu Yazıya Yorumunuz Ne?
 • 0
  harika_
  Harika!
 • 0
  g_zel_erik
  Güzel İçerik
 • 0
  d_nd_r_c_
  Düşündürücü

] }

Yorum Yap