Eğitim, Sağlık, Trafik ve Hava Kirliliği Alanlarında Mühendisliğin Önemi
 1. Anasayfa
 2. Güneş Enerjisi

Eğitim, Sağlık, Trafik ve Hava Kirliliği Alanlarında Mühendisliğin Önemi

5/5 - (2 Oy)

Bir çok gelişmiş ülkede şehirler ve yerleşim yerleri tasarlanırken eğitim, sağlık, çevre temizliği ve güvenlik ön plana çıkan ve dikkate alınan faktörler. Aslında sadece gelişmiş ülkeler değil, ayrıca gelişmekte olan ülkelerde bu konularda dikkatli olmalı ve şehirleri insanların hayatını kolaylaştıracak ve onların sağlık bir şekilde yaşamlarını sağlayacak şekilde tasarlamalılar. Ayrıca her gelişmiş ülke bu konularda başarılı değil, örneğin Amerika Birleşik Devlerleri, trafik ve güvenlik konularında Almanya’nın oldukça gerisinde. (En azından bazı eylatlerinde.)

bir şehir planı (foto: unsplash.com)
                                                                             bir yol planı (foto: unsplash.com)

Diğer taraftan bazı gelişmekte olan ülkeler gelişmiş ülke standartlarında sağlık ve eğitim hizmetleri verebilmektedir. Ülkelerin gelişmişlikleri uluslararası arenada sadece kişi başına düşen milli gelir (GDP per capita) ile ölçülüyor, ve aslında bu çok doğru bir yaklaşım değil. Bu ölçek, batı ülkelerinin kendi işlerine geldiği için kullandığı bir ölçek. Örneğin, bu ölçeğe (GDP per capita) göre Suudi Arabistan gelişmiş bir ülke olarak kabul edilebilir, fakat insan hakları ve şehirleşme ile ilgili bir çok konuda gelişmekte olan bir çok ülkenin gerisinde olabilir.

Şehirler İnsanlar ve Sağlıklı Yaşam Sağlamak İçin Tasarlanmalı

Asıl konumuza ödenecek olursak, bir ülkenin sağlık, eğitim, çevre ve hava temizliği gibi konularda iyi olması için gelişmiş bir ülke olması gerekli değil. Örneğin, hava kirliliği ülkemizde büyük bir sorun ve ne yazık ki Avrupa ülkeleri içerisinde hava kalitesi en düşük olan ülkelerden biriyiz. Bu sorunu çözmek için gelişmiş bir ülke olmamıza gerek yok. Gerekli ve yeterli önlemler alınırsa hava kirliliği kolaylıkla azaltılabilir.

Bunun en güzel örnekleri sağlık ve eğitim alanında Türkiye’de yapılan yatırımlar. Birçok Avrupa ülkesi ile yarışabilecek bir sağlık sistemi ve üniversite ağının kurulmuş olması oldukça sevindirici. Bu durum daha da ileri götürülebilir ve bu orta ve uzun vadede vatandaşların yaşam kalitesinin artmasına katkıda bulunacaktır.

parklar şehirler i̇çin önemli (foto: unsplash.com)
                                                                  parklar şehirler i̇çin önemli (foto: unsplash.com)

Trafik ve Çevre Kirliliği Önemli Problemler

Diğer önemli bir sorun ülkemizde trafik, ve durum aslında kolaylıkla çözülebilir. Yolların uygun bir şekilde tasarlanması, insan hayatına ve sağlığa önem verecek bir şekilde şehirlerin düzenlenmesi bu sorunun en önemli çözüm noktalarıdır. Örneğin, bir çok yerde kaldırım yok, trafik ışıkları yanlış bir şekilde konumlandırılmış, yaya geçitleri yetersiz. Özellikle büyük şehirlerde trafik ve hava kirliliği problemleri, ilgili belediye başkanları ve yöneticiler tarafından özenle incelenmeli ve çözülmelidir. Şehir içi hız limitlerinin düşürülmesi ve trafik denetimlerinin artırılması, trafik kazalarını azaltabilecek önlemlerdendir.

Bir ülkenin insanlarının mutlu olması içindeki fazla para kazanmaları veya gelişmiş bir ülke de yaşamaları gerekli değil. Örneğin, Portekiz dünyanın en güvenli ve sağlıklı ülkelerinden birisi. Oldukça gelişmiş sağlık ve eğitim sistemleri olan bir ülke, ayrıca Avrupa’nın en düşük suç oranlarına sahip. Tüm bunları Avrupa Birliğinde yer alan en az gelişmiş ülkelerden (GDP per capita ölçeğine göre) birisi olmasına rağmen başarmış bir ülke. Kısacası ülkemiz bir çok konuda çok daha iyi olabilir ve bu konularda ilerleme göstermek için beklememek gerekir. Sağlık, eğitim, trafik, çevre ve hava temizliği konularında çok daha iyi bir ülke olabiliriz. Bu konularda özveri ile çalışacak ve yeterli eğitim ve deneyimi olan uzman kişiler ve mühendisler ile çalışılması bu sorunların çözülmesi için atılacak ilk adım olmalıdır.

örnek bir antik şehir: oxford (foto: unsplash.com)
                                                              örnek bir antik şehir: oxford (foto: unsplash.com)

Mühendisliğin Şehirler ve İnsanlar İçin Önemi

Mühendislik alanları, sağlık, eğitim, trafik ve hava kirliliği gibi konularda oldukça önemlidir. Örneğin, mühendisler sağlık sektöründe yüksek teknoloji kullanarak hastanelerin ve tıbbi cihazların tasarımını yapabilirler. Ayrıca, eğitim alanında da mühendisler, öğrencilerin öğrenimine yardımcı olmak için öğretim teknolojileri ve eğitim yapılarını tasarım edebilirler. Trafik konusunda ise, mühendisler şehirlerde trafik akışını düzenlemek ve trafik sıkışıklığını azaltmak için yolları ve köprüleri tasarım edebilirler. Hava kirliliği konusunda ise, mühendisler çevre dostu enerji üretebilmek için yenilikçi çözümler üretebilirler ve bu sayede hava kirliliğini azaltabilirler.

Bu Yazıya Yorumunuz Ne?
 • 1
  harika_
  Harika!
 • 0
  g_zel_erik
  Güzel İçerik
 • 0
  d_nd_r_c_
  Düşündürücü

] }

Yorum Yap