Kovid-19 testi hack’lendi!
 1. Anasayfa
 2. Haber

Kovid-19 testi hack’lendi!

Dünya koronavirüs ile uğraşmaya devam ederken bir yandan da teknolojinin ne boyutlara geldiğini gösteren bir haber yayınlandı. Ken Gannon isimli bir güvenlik araştırmacısı geliştirdiği sistem sayesinde Kovid-19 testini hack’lemeyi başardı. Gannon testin sonucunu değiştirdi.

Tüm dünyadan teknolojik gelişmelerle ilgili uç haberler gelmeye devam ediyor. Son yayınlanan haber teknoloji meraklılarını oldukça fazla heyecanlandırdı.

kovid-19 testi2
kovid-19 testi

Haberin baş kahramanı Ken Gannon isimli güvenlik araştırmacısı. Gannon geliştirdiği sistem sayesinde Kovid-19 testini hack’lemeyi başardı. Gannon hack’lediği testin sonucunu değiştirdi.

Dünya Yeni Çıkan Koronavirüs Varyantları İle Uğraşıyor

Koronavirüs salgını tüm dünyada yeni varyantları ile birlikte etkisini gittikçe artırıyor. Bu etkiyi ölçümlemek için piyasaya sürülen birçok Kovid-19 test kiti bulunuyor. Tüm dünyada neredeyse tüm hayat bu kitler etrafında dönüyor. Test kitinin negati çıkması sizi yaklaşık 15 gün evinize başlayabiliyor.

Son Teknoloji Hack

Türkiye’de ve dünyada birçok sağlık görevlisi bu testlerin sonuçlarını değiştirdikleri için görevden alınarak hapis cezasına çarptırıldılar. Son yayınlanan teknoloji haberi de bu testlerle ilgili. Artık yazılım ve sanal dünya o kadar ileledi ki cihazlara bile yön verebiliyor.

Kovid-19 Test Kitinde Güvenlik Açığı

Teknoloji meraklılarını heyecanlandıran haber de tam bu konu ile ilgili The Sun’da yayımlanan habere göre, güvenlik araştırmacısı Ken Gannon, yurt dışındaki bir firmanın nazal sürüntü testinde bir güvenlik sorunu buldu ve bunu güvenlik sorunun üzerine gitti.

Peki Bunu Nasıl Yaptı?

Ken Gannon, Kovid-19 test cihazı ile testin uygulaması arasındaki Bluetooth trafiğini engellemeyi ve değiştirmeyi başardı. Güvenlik araştırmacısı uygulamada yakalanmadan önce testin sonucunu değiştirebildi.

Negatif Sonucu Pozitife Çevirdi

Kovid-19 testinin hack’inin yapılması ise kolay değildi. Ken’in test cihazının verilerine erişmesi ve bunları analiz etmesi gerekiyordu. Gannon daha sonra sonucu değiştirmek ve sahte bir pozitif sonucu eklemek için hangi verilere ihtiyaç duyduğunu öğrendi. Negatif bir sonucu pozitife çeviren kodlar yazdı.

Bir İnsan Sonucunu Değiştirebilir Mi?

Çalışmanın ardından konuşan Ken Gannon, normal bir insanın test sonucunu negatiften pozitife çevirip çeviremeyeceğini test etmek için bu çalışmayı yaptığını belirtti. Çıkan sonucun ardından test kiti firması sonucun değiştirilmemesi için doğrula konusunda çalışmalar başlattı.

Bu Yazıya Yorumunuz Ne?
 • 0
  harika_
  Harika!
 • 0
  g_zel_erik
  Güzel İçerik
 • 0
  d_nd_r_c_
  Düşündürücü

] }

Yorum Yap