Moderna Firması %94,5 Etkili COVID-19 Aşısı Buldu!
 1. Anasayfa
 2. İnovasyon

Moderna Firması %94,5 Etkili COVID-19 Aşısı Buldu!

Moderna’nın yaptığı aşı çalışmalarının verdiği sonuçlar, koronavirüse karşı %94.5 oranda etkili olduğu yönünde.

moderna şirketi covid 19 aşısı
kaynak: moderna

ABD şirketi olan Moderna tarafından ABD hükümetinin Warp Speed işletmesiyle beraber üretilen SARS-CoV-2 aşısı ile öngörülen sonuçlar, %94.5 oranında etkiliği olduğunun yönünde olumlu tepkiler gösterdi. Moderna şirketinin aşı adayı olan 30 bin kişi üzerinde gerçekleştirdiği yeni tip COVID-19 aşısının  aynı zamanda bağışıklık sistemini etkilemediği ifadeleri kullanıldı.

Covid-19’u bitirecek olan aşı Moderna tarafından denendi. Aşı çalışmalarının verdiği sonuçlara bakıldığında yaklaşık bir hafta kadar önce %90 oranında olumlu sonuç veren Pfizer şirketinin geliştirdiği aşıya oranla daha başarılı olduğu görülüyor.

Bu bulgular geçen haftaki duyurulan ve % 90 etkinliğe sahip olan yeni Pfizer / BioNTech aşısına kıyasla bu aşının saklanmasının ve taşınmasının önemli ölçüde daha kolay olduğunu göstermektedir. ABD şirketi Moderna geliştirdiği aşının %94.5 oranında olumlu sonuçlar verdiğini aynı zamanda -20 santigrat derece soğuklukta altı aya kadar muhafaza edilebildiğini de duyurdu.

Covid-19 için bulunan aşı aynı zamanda koranavirüs enfeksiyonlarını engellemede de önemli bir role sahip. Aşıyı bulan şirket “Geliştirilen aşı genel olarak güvenli ve iyi tolare edildi. Yan etkiler arasında kas ağrısı, baş ağrısı ve yorgunluk var.” açıklamalarını yaptı. Bunun üzerine Ulusal Alerji ve Enfeksiyon Hastalıkları Enstitüsü Direktörü Anthony Fauci bulunan yeni aşı ile ilgili olarak “Olabileceğinin en iyisi.” yorumunu yaptı. Moderna yaptığı bu açıklama üzerine hisselerinde %9’dan fazla bir yükseliş sağladı.

Bu Yazıya Yorumunuz Ne?
 • 0
  harika_
  Harika!
 • 0
  g_zel_erik
  Güzel İçerik
 • 0
  d_nd_r_c_
  Düşündürücü

] }

Yorum Yap