Otomotiv Üretimi Yüzde 23 Artış Gösterdi
 1. Anasayfa
 2. Haber

Otomotiv Üretimi Yüzde 23 Artış Gösterdi

Otomotiv Sanayii Derneği’nin verilerine göre, otomotiv üretimi yüzde 23 artış gösterdi. Yılın ilk 5 ayı içerisinde oluşan veriler, üretimde de artış olduğunu gösterdi. Dolayısıyla pandeminin, otomotiv sektörüne bu açıdan herhangi bir zararı olmadığı görülmektedir. Ocak ve Mayıs arasındaki verilere baktığımız zaman, oranın  hayli iyi bir hal aldığını görüyoruz. Geçen senenin, aynı dönemindeki oranlara kıyaslayınca, bu sene artışın arttığına şahit olmaktayız.

Otomotiv Üretimi Yüzde 23 Artış Gösterdi

Otomotiv Sanayii Derneği (OSD), sene içerisindeki verileri gözler önüne serdi. Dolayısıyla bu verilere baktığımız zaman, geçen senenin aynı aylarına göre, otomobil üretimlerinde artış meydana geldi. Oran yaklaşık olarak %28 artış göstererek, 532.441 adet oldu. Otomobil üretimi için ise; %23 artış gösterdi ve 353.580 adedine çıktı. Bu üretme sadece otomobil olarak da değil; aynı zamanda traktör üretimi olarak da bir oran yüklendi. Son senelere bakıldığı zaman, yine pandeminin otomotiv sektörüne herhangi bir etkisi olmadığı ortada.

otomotiv-sanayii-derneği
otomotiv-sanayii-derneği

Otomobil pazarına bakacak olursak, bu dönemde; %69 oranında bir artışın olduğu gözlenmekte. Adet olarak karşılığında ise; 247.977 adet üretildiğini görebilmekteyiz. Gerek hafif ticari araçlar bakımından olsun gerek traktör gibi ağı iş araçları bakımından olsun, oranlar geçen senelere oranla büyük artış gösterdi. Kapasite kullanım alanları açısından baktığımız zaman; hafif araçlar konusunda; %65, traktörler için; %77 ve ticari araçlar için ise; %65 oranında bir artış ortaya çıkmıştır. Dolayısıyla bu artış, son zamanlarda Türkiye bazında üretimin arttığını da gösterdi.

Son 10 Yılın Üzerine Çıktı

Otomobil üretimlerine baktığımız zaman, sadece geçen seneye istinaden değil; aynı zamanda son 10 yılında oranlarının üstüne çıktığını göstermekte. Gerek ticari araçlar olsun gerek ise hafif ticari araçlar olsun, bu bakımdan da artış gözler önüne serilmekte. Son 10 yılın ortalamasına bakıldığı zaman, araçlarda üretimin daha net olduğunu görmekteyiz. Buna karşılık, son 10 yılda; otomobil pazarı %18, hafif ticari araç %24, ağır ticari araç %1.6 oranlarında seyretti. Bu oranların bu seneye göre kıyaslayınca da dolayısıyla oranlarda da değişiklik olduğuna şahit oluyoruz. Haber detaylarına baktığımız zamanda ise; oranların ilerleyen zamanlarda daha da artacağını görebiliyoruz.

Bu Yazıya Yorumunuz Ne?
 • 0
  harika_
  Harika!
 • 0
  g_zel_erik
  Güzel İçerik
 • 0
  d_nd_r_c_
  Düşündürücü

] }

Yorum Yap