PepsiCo ile Türkiye Güneş Enerjisi
 1. Anasayfa
 2. Haber

PepsiCo ile Türkiye Güneş Enerjisi

5/5 - (1 Oy)

Karbon salınımını minimuma indirmek için, PepsiCo ile Türkiye güneş enerjisi konusunda yatırımlarına devam etmektedir. PepsiCo ise; Türkiye bazlı olan yatırımlarını, sene sonuna kadar bitirme konusunda gayretli. Özellikle de Çorlu ve İzmir bölgelerinde olan enerji yatırımları konusunda, sene sonuna kadar hedef koymuştur. Yenilenebilir enerji konusunda yatırımlarına devam eden firma, tüm iş süreçlerine de bu şekilde devam etmekte. Türkiye yatırımlarına ise oldukça istekli.

PepsiCo ile Türkiye Güneş Enerjisi

2021 senesi itibariyle PepsiCo, yenilebilir enerji konusunda fabrikalarında büyük bir yeniliğe gitmekte. Dolayısıyla da bu yenilik karşısında yapılması gereken, diğer tüm fabrikaları güneş enerjisi yatırımı konusunda desteklemek olacak. Bu kapsamda ise yatırımlar her geçen gün büyüme sağlamakta. Hem İzmir için hem de Çorlu için; 575 Megawatt saat kapasitesine sahip olan, GES projesi kapsamında, ülkemizdeki fabrikalar yapılmakta. Sene sonuna kadar bu yatırımın yapılması büyük avantaj haline gelecek. Dolayısıyla sene sonunda 1190 Megawatt saat elektrik üretimine geçmesi planlanmakta. Bu oran ise; yaklaşık olarak 800 eve denk geliyor olan 5 bin ton kİlk 3’te rbon emisyonu azaltımını en iyi şekilde sağlayacak.

pepsico
pepsico

2025 Yılında Adana’da

PepsiCo’dan bazı haber açıklamaları geldi. PepsiCo Türkiye’ye yiyecek fabrikalarının güneş enerjisi bazında en büyük fabrikaya, Türkiye’de sahiptir. Globalde yer alan PepsiCo yiyecek fabrikalarına nazaran, en büyük güneş enerjisi santrali burada bulunmaktadır. Aynı zamanda elektrik konusundaki iç tüketim enerjisi bakımından da, yıllık 2751 kWp kapasitesi ile ilk sırada yer almaktadır. Adana içecek fabrikası ise, bu aşamada Avrupa’da ilk 3’te yer almaktadır.

Avrupa’da ilk defa otaya çıkan ReCON Continuous Excellence sertifikasına sahip olan ilk fabrika, Adana fabrikası oldu. Dolayısıyla 2025 yılı gelmeden, global sürdürülebilirlik hedefine oldukça yaklaşmış gözükmektedir. Tüm fabrikalarında %100 güneş enerjisi kullanmak isteyen PepsiCo, bunun içinde yatırımlarına büyük ölçüde değer vermektedir.

Bu Yazıya Yorumunuz Ne?
 • 0
  harika_
  Harika!
 • 0
  g_zel_erik
  Güzel İçerik
 • 0
  d_nd_r_c_
  Düşündürücü

] }

Yorum Yap