Rusya Pazarı Deri Sektörüyle Canlandı
 1. Anasayfa
 2. Haber

Rusya Pazarı Deri Sektörüyle Canlandı

Pandemi sonrasında Rusya pazarı deri sektörüyle canlandı. Pandemi birçok farklı sektördeki işlerin azalmasına sebep oldu. Bu durumda yapılması gereken, pandemi sonrasında hareketliliği sağlamak olacaktı. Rusya’ya olan uçuş yasağının kalkmasının ardından, ticaret hacmi de büyüdü. Bu sayede ihracat hacminin de büyüdüğünü söylemek yanlış olmayacaktır. İDMİB Yönetim Kurulu Başkanı Şenocak ise bu durum ile alakalı görüşlerini ifade etti. İhracat hacminin büyümesi sayesinde, 2 milyar dolarlık hedef belirlediklerini ifade etti.

Rusya Pazarı Deri Sektörüyle Canlandı

Pandemi, hayatımızda birçok sektörü derinden sarstı. Bunun sonucunda da herkes toparlanmanın yollarını aradı. 1 Ocak 26 Haziran tarihleri arasında, deri sektöründe yaklaşık 180 ülkeye ihracat oldu. Bu ihracat sonucunda ise; 780 milyon dolarlık ihracat hacmi ortaya çıktı. Elbette pandemi sonrasında ve uçuşların açılması ile daha fazla sonuç beklenmektedir.

mustafa-senocak
mustafa senocak

İstanbul Deri ve Deri İhracatçıları Birliği (İDMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Şenocak ise açıkladı. Salgının, deri sektörünü derinden etkilediğini ifade etti. Şenocak, uçuş yasaklarından sonra Rusya’nın bu duruma oldukça hızlı adapte olduğunu ifade etti. Her ne kadar Avrupa’da adapte olsa bile, Rusya’ya olan ihracat çok daha fazla. Pandemi öncesinde de olan talepler, senenin ikinci yarısına kaldı. Rusya’dan gelen sıkı talep ise, ikinci yarıda güzel sonuçları bizlere kazandıracak. 2019 senesinden bile çok daha fazla ihracat olacak. Bu da temmuz itibari ile rakamların açıklanması sayesinde ortaya çıktı.

Birçok Yabancı Alıcı Sisteme Kayıt Oldu

Şenocak, artık dönem gereği e-ticarete de talebin arttığını ifade etti. Bu konuda kendilerinin de bir adım artılarını anlattı. E-ticarete kendilerinin de önem verdiğini, bu yüzden “turkishleather.com” sitesini kurduklarını ifade etti. Bu site içerisinde 2.600 ürün yer almaktadır. Haricinde ise bu siteye 164 yerli firma da kayıt gerçekleştirdi. Siteye sadece yerli değil aynı zamanda yabancı alıcı da üye oldu. Bunlardan birkaçı; Güney Afrika, ABD, Rusya, Almanya ve İngiltere oldu. Haber detaylarına göre ise 74 ülkeden neredeyse 455 yabancı alıcı sisteme kaydını yaptı.

Bu Yazıya Yorumunuz Ne?
 • 0
  harika_
  Harika!
 • 0
  g_zel_erik
  Güzel İçerik
 • 0
  d_nd_r_c_
  Düşündürücü

] }

Yorum Yap