Süpersonik Türkiye Füzesi Yakında Geliyor
 1. Anasayfa
 2. Haber

Süpersonik Türkiye Füzesi Yakında Geliyor

TÜBİTAK SAGE Müdürü Gürcan Okumuş, Süpersonik Türkiye füzesi yakında geliyor, şeklinde açıklama yaptı. Silahlı kuvvetlerin kullandığı mühimmatların, yerli üretim olmasına dikkat çekti. Dolayısıyla bu konuya istinaden bir sorumluluk almışlar ve bu sorumluluk çerçevesinde de başarıya ulaşmışlardır. Devamında ise Türkiye füzesinin, yakın zamanda ortaya çıkacağını dile getirdi. Bu bağlamda Okumuş, aldıkları kararlarla alakalı bazı açıklamalar yaptı. Bu açıklamalar, yerli üretim konusunda da oldukça merak uyandırdı.

Süpersonik Türkiye Füzesi Yakında Geliyor

Söz konusu Savunma Sanayi olduğu zaman, aslında ülkemizin bu konu hakkındaki başarıları ve çabaları bilinmemekte. TÜBİTAK Savunma Sanayi Araştırma Geliştirme Enstitüsü (SAGE), bazı kritik kararlarda yer almakta. Bu kararlar genellikle yerli üretim ve aynı zamanda önemli gelişmeler olmaktadır. Yine bu durumda Okumuş, resmen dünyaya yönelik bir açıklamada yaptı.

supersonik-fuze
supersonik fuze

Son zamanlarda herkesin dikkatini çektiklerini, dolayısıyla da kendilerinin daha görünür olduklarını belirtti. Konuşmalarında ise, daha detaylı kelimelere yer verdi. SAGE olarak, silahlı kuvvetlerin mühimmatlarını, yerli sisteme entegre etme konusunda sorumluluk aldıklarını belirtti. Bu sorumluluk neticesinde ise, iyi işler başardıklarını ve başaracaklarını ifade etti.

Teknolojinin Ötesine Geçmeyi İsteriz

Gürcan Okumuş, elinde olan projeler kapsamında farklı yenilikler denediklerini belirtti. Bunun için ise teknolojinin daha da ötesine geçmenin en doğru karar olacağını ifade etti. Özellikle de ses üstü hızlar için 5 mach’a kadar süpersonik ve 5 mach ve üzeri için ise hipersonik hızlarda bir mühimmat projesinin üzerinde çalıştıklarını ifade etti. Kara üzerinden bir roket yardımı ile hızlandırılmayı sağlayan ya da havadan hızlandıran bazı sistemler mevcuttur. Bu sayede çalışır hale gelen sistemler; hipersonik (scramjet) ve süpersonik (ramjet) olarak ifade edilir. Bu konuya istinaden, kendilerinin örnek alabilecekleri herhangi bir sistem olmadıklarını belirttiler. Yine haber üzerinde yer alan detaya göre ise; kendilerinin örnek olmak istediğini ifade etti.

Bu Yazıya Yorumunuz Ne?
 • 0
  harika_
  Harika!
 • 0
  g_zel_erik
  Güzel İçerik
 • 0
  d_nd_r_c_
  Düşündürücü

] }

Yorum Yap