Toprak Kokusu Nereden Gelir? Geosmin Nedir?

Toprağın Kısaca Tanımı

Toprak kayaçların ve organik materyallerin;

 • Fiziksel
 • Kimyasal
 • Biyolojik

etkiler ile parçalanarak  meydana gelen, içerisinde geniş canlılar alemini barındıran, bitkilere durak ve besin kaynağı görevi gören üç boyutlu canlı bir yapıdır.

Toprağın İçinde Bulunan Maddeler

 1. %45 oranında Mineral Madde.
 2. %25 Hava.
 3. %25 Su.
 4. %5 Organik madde bulundurur.

Hiç yağmur sonrasında topraktan neden bu kadar güzel ve cezbedici bir koku geldiğini düşündünüz mü?

Toprak kokusu olarak tanımladığımız, bu kokunun sırrının ne olduğunu açıklayalım; Dünyanın en keskin kokusu olarak bilinen, bu kokunun kaynağı, çürümüş organizmaları daha basite indirgeyen “actinomyces” bakterileridir. Actinomyces bakterileri, toprak yüzeyinde ve toprak tanecikleri arasında bulunmaktadır. Toprak tanecikleri arasına saklanmış bu bakteriler, çürümüş bakterilerin ayrışmasında görev almaktadır.

geosminin
geosminin kimyasal yapısı.

Toprağın üzerine yağmur yağdığında, bu kadar güzel koku salgılamasını sağlayan bakteri ise actinomyces bir türü olan “Geosmin” dir. ”Geosmin’aracılığı ile  gelir bu koku burnumuza kadar… Geosmin” aracılığı ile bu koku etrafa dağılmakta ve biz bu güzide kokuyu duyabilmekteyiz.

Toprakta yaşamsal özelliğini kaybetmiş organizmaları ayrıştıran, bakteriler bizim burnumuza kadar nasıl oluyor da ulaşıyor?

Bakteriler optimal şartlarda gelişirler eğer optimal şartlar sağlanamaz ise strese girerler. Stres koşulları altına girdiklerinde ise üremeye ihtiyaç duyarlar ve bunu sporları ile gerçekleştirirler. Stres koşulu altında giren Geosmin bakterisi ise sporları ile üreme çabası içindedir. Bu kokunun kaynağı Geosmin bakterisi de, toprak nemliyken gelişir ve toprakta nem oranı azaldığında sporlar ile üremeye başlar. Yağmur yağdığında yağmurun toprak yüzeyinde tutunması ve kılcal borular yardımı ile toprakta aşağı süzülmesi sonucunda Geosmin bakterisinin sporları, yağmur damlalarının yüzeye çarpması ile havalanır ve serbest olarak dolaşmaya başlarlar. Yağmurun etkisi ile havaya karışan Geosmin sporları salınım, ileri-geri hareketler yaparlar ve burnumuza kadar ulaşırlar. Dünyanın en keskin ve güzel kokularından bir olan bu kokunun en önemli etkisi, gözle görülmeyecek kadar küçük ama bizi kendine hayran bırakacak kadar güzel koku sahibi bir bakteri olmasıdır. Bizim toprak kokusu olarak tanımladığımız bu etkiye neden olan etmen, Geosmin bakterileridir.

Yazı Kaynakları
Bu Yazıya Yorumunuz Ne?
 • 0
  harika_
  Harika!
 • 0
  g_zel_erik
  Güzel İçerik
 • 0
  d_nd_r_c_
  Düşündürücü

] }

Yorum Yap