Türk mühendislerinin yapmış olduğu eSIM tanıtıldı
 1. Anasayfa
 2. Haber

Türk mühendislerinin yapmış olduğu eSIM tanıtıldı

Türk mühendislerinin geliştirmiş olduğu, cep telefonlarında bundan sonraki dönem içerisinde SIM kart kullanılmasına gerek kalmadan numara değiştirmeyi ve aynı zamanda çift hat kullanma olanağı sunan eSIM uygulamasının ayrıntılı tanıtımı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu tarafından da katılımı sağlanmış olan tanıtımla gerçekleştirildi. Bakan, “eSIM, 2021 senesinden itibaren yaygın olarak uygulanmaya başlayacaktır” şeklinde konuştu.

screenshot 1

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı olarak tanıdığımız Adil Karaismailoğlu, yerli koşullarla geliştirilen ‘eSIM’in Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından düzenlenmiş olan tanıtımına katıldı. Tanıtımda konuşan Karaismailoğlu, Türk mühendislerinin uzun süren başarılı çalışmaları neticesinde geliştirilen % 100 yerli ve milli eSIM uygulamasını tanıtmanın haklı gururunu yaşadıklarını belirtti. Bakan, “eSIM sistemine entegre ilgili sunucuların konuşlandırılması, yerlilik şartı ve aynı zamanda GSMA standartlarına uyum noktasında düzenleme Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından yapıldı.

eSIM uygulamasıyla birlikte günlük hayat içerisinde kullandığımız SIM özelliği bulunan cihazlarda yer alacak olan güvenli çip ile birlikte, uzaktan yüklenebilecek ve bununla birlikte yönetilebilecek. Yeni teknolojiyle daha önceden kullandığımız SIM kartlarının üzerinde güvenlik ve aynı zamanda koruma seviyesi bulunacak. eSIM altyapısını ise uluslararası koşullara uygun bir şekilde, yerli ve milli koşullarda geliştirmiş olmamız neticesinde, eSIM çalışmaları yapan ülkeler içerisinde ilk sıralarda yerimizi almış bulunuyoruz. eSIM, 2021 senesinden itibaren yaygın olarakkullanılmaya başlayacaktır” dedi.

‘BİLİŞİM SEKTÖRÜNDE YERLİLİK % 23’E ÇIKTI’

Bilgi ve iletişim alanında artan talebi karşılama noktasında yerli ve millilik seviyesini artırmak noktasında gayret ettiklerini söyleyen Bakan, “Geleceğin lider ülkeleri, bilhassa haberleşme ve bilişimde kendilerine ait teknolojilerini üretebilen, bu konuda kendine yeten ve aynı zamanda teknoloji ihracı sağlayabilen ülkeler olacak. Bu sebeple, ülkemizin veri gönderme işleminde yetkinliklerini ve bununla birlikte hizmet kalitesini yükseltirken dikkat ettiğimiz bir başka konu da kullanmakta olduğumuz teknolojilerin yerli ve milli seviyesinin yükseltilmesi oldu. Yaptığımız çalışmalar ile birlikte millilik oranımızı %23 seviyelerine çıkardık” dedi

eSİM NEDİR?

Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Adil Karaismailoğlu tarafından yapılan tanıtım ile birlikte eSIM hayatımızda oldukça fazla ve cazip kolaylıklar getireceği izah edildi. eSİM; fiziki olarak kullanılmakta olan bir telefon kartı şeklinde bir kart olarak kullanılmıyor. Akıllı telefona irtibatlandırılan küçük bir çip olarak kullanılıyor. eSIM’lerle bundan sonraki dönemlerde yeni bir telefon numarası almak için plastik SIM kartı değiştirme tarih olacak, aynı  telefonda 2 hat kullanılabilecek.

Bu Yazıya Yorumunuz Ne?
 • 0
  harika_
  Harika!
 • 0
  g_zel_erik
  Güzel İçerik
 • 0
  d_nd_r_c_
  Düşündürücü

] }

Yorum Yap