Xiaomi elektrikli araç sektörüne giriyor!
 1. Anasayfa
 2. Haber

Xiaomi elektrikli araç sektörüne giriyor!

Xiaomi elektrikli araç üreteceğini duyurdu. Ürettiği akıllı telefonlarla büyük bir çıkış yaşayan şirket şemsiyeden, diş fırçasına, akıllı lambadan, robota kadar birçok ürün üretmiş ve piyasadaki alanını büyütmüştü. Şimdi ise gözünü elektrikli araçlara diken Xiaomi 2024 yılında seri üretime başlayacak.

Akıllı telefondan elektrikli araçlara büyük bir sıçrama yapan Çin’in en önemli teknoloji devlerinden birisi olan Xiaomi’nin durmaya niyeti olmadığı anlaşıldı. Birçok sektörü tek tek ele geçiren Xiaomi’nin yeni hedefi elektrikli araç piyasası.

xiaomi elektirikli arac2

Beijing E-Town’dan Xiaomi İle İlgili Kritik Açıklama

Konuyla ilgili olarak Xiaomi’nin hazırladığı elektrikli araç raporu kamuoyu ile paylaşıldı. Dünyaca ünlü ekonomik kalkınma ajansından birisi olan Beijing E-Town, teknoloji devi Xiaomi’nin planlarını açıkladı. Açıklanan rapora göre Xiaomi büyük bir EV fabrikası kuracak ve bu fabrikada yılda 300 bin elektrikli araç üretilecek. Bu rakamlar ayrıca katlanarak artacak.

Xiaomi Fabrikasını Pekin’e Kuracak

Yapılan açıklamaya göre araç fabrikası iki aşamada 2024 yılına kadar bitirilecek. İnşaatın ardından 2024 yılında seri üretime geçilecek. Ayrıca fabrika Pekin’de kurulacak. Fabrikanın bölümleri arasında araştırma ve satış bölümleri olacak. Öte yandan şirket araç satışını daha sağlıklı gerçekleştirmek için alt yapısını ve teknik destek birimlerini de oluşturacak. Şuan sayısı açıklanmasa da önce Çin’de başlayacak satış daha sonra birçok ülkede başlayacak.

Xiaomi modeller

Fabrika ile ilgili bu kadar bilinen konu olmasına rağmen şirket birçok konuyu gizli tutuyor. Bunların başında modeller geliyor. Modelleri henüz açıklanmayan araçlar şimdiden merak konusu oldu. Xiaomi’nin kalitesini bilen müşteriler modeller için gün sayıyor.

Hangi Kıtalarda Araç Satışı Olacak?

Bir başka bilinmeyen ise şirketin hangi ülkelerde satış ağı kuracağı. Uluslararası genişleme politikası bilinmeyen şirketin Asya’dan başlayacağı ve Avrupa ile ABD’ye gideceği tahmin ediliyor.

Yatırım konusunda ise teknoloji devi 10 yıllık bir süreç için 10 milyar dolar harcamayı planlıyor. Bu miktarın dışında başka bir para değeri paylaşılmadı.

Kamuoyu ile paylaşılan bilgilere göre Xiaomi’nin amacı yine Çinli olan Nio ve Xpeng gibi şirketlerle mücadele etmek değil. Xiaomi gözünü daha da yükseklere dikmiş durumda. Bu rakiplerinin arasında Tesla da var. Tabi şirket ne kadar başarılı olur bilinmez ama arkasında ciddi bir Çin devleti desteği olduğu artık aşikar bir gerçek.

Bu Yazıya Yorumunuz Ne?
 • 0
  harika_
  Harika!
 • 0
  g_zel_erik
  Güzel İçerik
 • 0
  d_nd_r_c_
  Düşündürücü

] }

Yorum Yap