5G için geri sayım başladı!
 1. Anasayfa
 2. Haber

5G için geri sayım başladı!

5G için geri sayım başladı. ABD yeni yıl ile birlikte 5G teknolojisini kullanmaya başlayacak. Öte yandan 5G teknolojisinin insan sağlığına vereceği zarar yıllardır konuşuluyordu. Konuyla ilgili yeni bir açıklama daha yapıldı.

Dünyada ilk kez 5G teknolojisi ABD’de kullanılacak. 2022’nin Ocak ayında kullanıma sunulacak teknoloji için birçok önemli iddia ortaya atıldı. Bu iddiaların başında sağlık geliyor. Sağlığın ardından ise güvenlik konusu herkesin kafasını karıştırıyor.

Konuyla ilgili olarak Hollanda’dan dikkat çeken bir açıklama geldi. Hollanda Nükleer Güvenlik ve Radyasyon Kurumu’nun (ANVS) yaptığı açıklamaya göre 5G teknolojisinin sağlık konusunda vereceği zararı azaltmak için üretilen ürün ve mücevherlerin radyasyon yaydığı duyuruldu. Yani bu ürünler 5G’den korumak yerine insanları radyasyona maruz bırakıyor.

“Sağlık Kuruluşlarına Başvurun”

Geçtiğimiz gün yayınlanan ANVS’ın raporuna göre kurum on adet radyasyon yayan ürün paylaştı. Bu ürünlerden elinde olanları uyaran kurum sağlık kurumlarına başvurmalarını istedi.

5g icin geri sayım basladı

Yapılan araştırmalarda, uyku maskesi, bilezik, bantlar ve kolyeler içeren ürünlerin radyoaktif maddeler içerdiğini ve bu nedenle sürekli olarak iyonlaştırıcı radyasyon yaydığını buldu.

5g icin geri sayım basladı2

“Olumsuz Sağlık Etkilerine Neden Olabilir”

Kurum piyasada bulunan bir çocuk bileziğinin de radyasyon içerdiğini bu nedenle durumun çok ciddi olduğunu belirtti. Açıklamada, “İyonlaştırıcı radyasyona maruz kalmak olumsuz sağlık etkilerine neden olabilir” ifadeleri kullanıldı.

“Cildi Kırmızılaştırabilir”

Kurum tarafından yapılan açıklamada, “Tespit ettikleri potansiyel sağlık riski nedeniyle, radyoaktif maddeler içeren bu tüketici ürünleri bu nedenle yasalarca yasaklanmıştır. İyonize radyasyon doku ve DNA’ya zarar verebilir ve örneğin kırmızı bir cilde neden olabilir” şeklinde konuşuldu.

Bu Tarz Ürünleri Kullanmayın

“Herhangi bir riskten kaçınmak için ANVS, bu tür eşyaların sahiplerini bundan sonra kullanmamaya çağırıyor” uyarısı yaptı.

Silah Olarak Kullanılabilir!

Öte yandan geçtiğimiz günlerde de 5G için bir uyarı yapılmıştı. ABD’nin önde gelen havacılık sektörü yetkilileri ve Federal Havacılık İdaresi (FAA), 5G‘nin radyo altimetreleri gibi uçaklarda bulunan hassas ve pahalı elektronik aletlere olabilecek olumsuz etkileri konusunda endişelerini dile getirmişti. Bu durum ise 5G teknolojisinin silah olarak kullanabileceği konusunu gündeme taşımıştı.

Bu Yazıya Yorumunuz Ne?
 • 0
  harika_
  Harika!
 • 0
  g_zel_erik
  Güzel İçerik
 • 0
  d_nd_r_c_
  Düşündürücü

] }

Yorum Yap