Cumhurbaşkanı Erdoğan Elon Musk’a NFT hediye etti
 1. Anasayfa
 2. Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan Elon Musk’a NFT hediye etti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Tesla ve SpaceX’in kurucusu Elon Musk arasında bir video konferas görüşmesi gerçekleştirildi. Gerçekleşen görüşmenin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, Elon Musk’a teknolojik bir hediye verdi.

Türkiye’nin uzay programına dahil olan Elon Musk ve şirketi SpaceX, uzay teknolojileri alanda Türkiye’ye destek oluyor. Bu planları görüşmek için Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Elon Musk geçtiğimiz gün bir görüşme gerçekleştirdi.

Video konferans yöntemi ile olan görüşme kapsamında Türkiye ve SpaceX şirketi birçok konuyu görüşme fırsatı buldu.

Görüşmenin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, Elon Musk’a Türkiye’deki çocukların çizdiği resimlerden oluşan bir NFT görseli hediye etti.

Görüşmede Neler Konuşuldu?

Görüşme ile ilgili paylaşılan notlara göre video konferansta, Türkiye’deki kamu ve özel sektör kurumları ile şirket arasında uydu ve uzay teknolojileri başta olmak üzere farklı alanlarda iş birliğine ilişkin hususlar ele alındı.

TÜRKSAT 5-B Uydusu Masaya Yatırıldı

Öte yandan görüşmede ayrıca SpaceX aracılığıyla Türkiye’nin ocak ayında uzaya fırlattığı TÜRKSAT 5-A uydusunun ardından TÜRKSAT 5-B uydusunun uzaya fırlatılma süreci de masaya yatırıldı. TÜRKSAT 5-B uydusu ile Türkiye’deki internet iletişimin her alanda daha hızlı olması bekleniyor. Öte yandan Türkiye’deki karasal bölgelerdeki internet erişimi de uzaya fırlatılacak TÜRKSAT 5-B uydusu ile daha da güçlenecek.

Türkiye’den Elon Musk’a Hediye

Elon Musk’a verilen hediye ile ilgili olarak Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, Twitter hesabından açıklamalarda bulundu. Koç, Musk’a verilen NFT’de Türkiye’deki çocukların TÜRKSAT 5-A uydusu için çizdiği resimlerin bulunduğunu açıkladı.

cumhurbaskani erdogan elon muska nft hediye etti

Ali Taha Koç, söz konusu paylaşımında, “Cumhurbaşkanımız Sn. @RTErdogan; yeni uydumuz #Türksat5B’yi uzaya çıkaracak @SpaceX ‘in kurucusu @elonmusk ’a, #Türksat5A’yı uğurlarken çocuklarımızın çizdiği resimlerden oluşan #NFT’yi hediye etti.” ifadelerini kullandı.

Son Yılların En Çılgın Gelir Kaynağı NFT

Son yıllarda oldukça popüler hale gelen NFT teknoloji sayesinde görsel veya video satışlarından milyonlarca dolar gelir elde ediliyor. Yılın ilk çeyreğinde 1 milyar dolara ulaşarak rekor kıran NFT satışları, ilk 6 aylık dönemde ise 2.5 milyar dolara çıkmıştı.

Bu Yazıya Yorumunuz Ne?
 • 0
  harika_
  Harika!
 • 0
  g_zel_erik
  Güzel İçerik
 • 0
  d_nd_r_c_
  Düşündürücü

] }

Yorum Yap