Alexa ne zaman kapanacak?
 1. Anasayfa
 2. Haber

Alexa ne zaman kapanacak?

Alexa ne zaman kapanacak? Sorusu tüm dünyada merak konusu oldu. Alexa’nın sahibi olan Amazon konuyla ilgili açıklamada bulundu.

Alexa’nın kapanacağı haberi tüm dünyada şaşkınlıkla karşılandı. ABD’nin en büyük teknoloji şirketlerinden Amazon’a ait olan sitelerin internet trafiğini analiz eden ve tüm dünyanın en popüler internet site listeleyici servisi olan Alexa.com için geri sayım başladı.

alexa ne zaman kapanacak
alexa ne zaman kapanacak

Amazon, “Alexa.com’u Emekli Etmeye Karar Verdik”

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Amazon, Alexa.com’un 1 Mayıs 2022 tarihinde kapatılacağını duyurdu. Yapılan açıklamada şirket, “Yirmi beş yıl önce Alexa Internet’i kurduk. Dijital kitlenizi bulmanıza, erişmenize yardımcı olan yılların ardından, Alexa.com’u emekli etmeye karar verdik” ifadelerini kullandı.

Siteler Sıralamasını Gösteren Sistem

Alexa.com Türkiye’de de sıklıkla kullanılan bir siteydi. Alexa aslında sitelerin bulunduğu ülkede ve dünyada kaçıncı sırada olduğunu gösteriyordu. Ücretli üyeliklerde ise Alexa sitenin tam bir analizini çıkartıyordu.

25 yıldır Türkiye dahi tüm dünyanın kullandığı sistem 1 Mayıs 2022 tarihinde emekliye ayrılacak. Şirketin Alexa yerine başka bir sistemi getirip getirmeyeceği ise henüz bilinmiyor.

Amazon’un alt sitelerinden birisi olan Alexa daha çok e-ticaret siteleri tarafından kullanılıyordu.

Seo Analitiği Ve Tüketici Davranışları

Alexa 1996 yılında internet hareketlerini analiz eden ve dünyadaki bütün internet sitelerini kıyaslayabilen bir site olarak ortaya çıkmıştı. Site daha sonra ücretli aboneliklerle para kazanmış ve müşterilerine SEO analitiği ve tüketici davranışları bilgilerini paylaşmıştı. Günümüzde de aynı faaliyetlerin daha kapsamlı halini servis eden Alexa, tüm dünyada kullanılıyordu.

25 yılın ardından şirketten yapılan açıklamada, “Yirmi beş yıl önce Alexa Internet’i kurduk. Dijital kitlenizi bulmanıza, erişmenize yardımcı olan yılların ardından, Alexa.com’u emekli etmeye karar verdik” ifadelerini kullandı. Alexa ne zaman kapanacak?

Alexa 10 Yıldır Düşüşteydi

Amazon, hizmeti neden kapattığını açıkça söylemese de, Bleeping Computer adlı analiz sitesi, Alexa.com’un son 10 yıldır kullanımının düşüşte olduğunu belirtti. Şirket tarafından yapılan son açıklamada, “Bizi içerik araştırması, rekabet analizi, anahtar kelime araştırması ve çok daha fazlası için başvuru kaynağınız yaptığınız için teşekkür ederiz” ifadelerine yer verdi.

Bu Yazıya Yorumunuz Ne?
 • 0
  harika_
  Harika!
 • 0
  g_zel_erik
  Güzel İçerik
 • 0
  d_nd_r_c_
  Düşündürücü

] }

Yorum Yap