Aziz Sancar’dan bilim çağrısı!
 1. Anasayfa
 2. Haber

Aziz Sancar’dan bilim çağrısı!

Aziz Sancar’dan önemli bir çağrı geldi. Türk dünyasının ancak bilim yatırımları ile ayağa kalkabileceğini belirten Sancar, “Kaynaklarımız var. İnsan gücümüz var. Büyük potansiyelimiz var. Yeter ki gücümüzü temel bilime verelim. Çocuklarımızı deneysel bilime alıştıralım” ifadelerini kullandı.

Nobel ödüllü Türk bilim insanı Prof. Dr. Aziz Sancar, Azerbaycan’da düzenlenen UEF Bakü 2021’e (Ekonomi Forumu) katıldı. Sancar forumda düzenlenen basın toplantısında Türk dünyasına çağrıda bulundu.

Türk Dünyası Birleşme Çalışmaları Hızlandı

Türk dünyasının birleşme çalışmaları son yıllarda hızlandı. Birçok liderin aklına “Acaba?” Sorusu yerleşti. Özellikle Azerbaycan ile Ermenistan arasında yaşanan savaşa Türkiye’nin de İHA’larla dahil olması ve savaşın kaderini değiştirmesi bu “Acaba?”ların sayısını artırdı.

Bu konuyla ilgili konuşan Sancar birleşmenin ayaklarından birisinin ise bilim olması gerektiğini belirtti.

Karabağ Zaferi

2020 yılında yaşanan ve işgal altındaki Azerbaycan topraklarının kurtulması ile sonuçlanan 44 günlük savaş gündemini yakından takip ettiğini belirten Aziz Sancar, “Karabağ zaferi, Türkiye’nin Kurtuluş Savaşı’ndan sonra Türk dünyasının en büyük zaferidir” ifadelerini kullandı.

aziz sancar’dan bilim cagrisi2
aziz sancar şuşa ziyareti

İşgalden kurtulan Şuşa ve Fuzuli’yi ziyaret ettiğini ve tarifsiz duygular yaşadığını belirten Sancar,

“Şuşa kurtulursa oraya gidip iki rekat şükür namaz kılacağıma söz vermiştim. Ondan sonra ölürsem gözüm arkada kalmayacaktı. Allah’a şükür bunu yapabildim” dedi.

“Türk Dünyası Bilim Ve Teknoloji’de İleride Olmalı”

Sancar, “Savaş meydanında kazandığınızı barış masasında kaybetmeyin. Osmanlı’nın gerileme döneminde bu büyük sorun olmuştur. Bunu hep göz önünde tutmak lazımdır. Bilim ve teknolojide kuvvetli olmak. Türkiye, Azerbaycan ve Türk dünyası bilim ve teknolojide ileride olursa biz ne sahada ne masada savaş kaybederiz” şeklinde konuştu.

Türk Dünyası Liderlerine Bilime Yatırım Çağrısı

Yıllardır Türk ülkelerine gittiğini ve Türk dünyası liderlerine temel bilimlere yatırım yapmaları tavsiyesinde bulunduğunu belirten Sancar,

“Tam bağımsızlık ve hakkımızı koruyabilecek seviyeye ulaşmayı istiyorsak temel bilime yatırım yapmalıyız. Ben bir Türk milliyetçisiyim. Türk milliyetçiliğinin bir yönü de bilimde kuvvetli olmaktır. Bilimde kuvvetli olmazsan dış güçlerin yaptıklarına karşı koyamazsın.

İHA ve SİHA’larımızın temelinde bilim var. Kaynaklarımız var. İnsan gücümüz var. Büyük potansiyelimiz var. Yeter ki gücümüzü temel bilime verelim. Çocuklarımızı deneysel bilime alıştıralım.” diye konuştu.

Bu Yazıya Yorumunuz Ne?
 • 0
  harika_
  Harika!
 • 0
  g_zel_erik
  Güzel İçerik
 • 0
  d_nd_r_c_
  Düşündürücü

] }

Yorum Yap