Deprem olacağını önceden tespit eden uygulama geliştirildi
 1. Anasayfa
 2. Haber

Deprem olacağını önceden tespit eden uygulama geliştirildi

4/5 - (1 Oy)

Deprem dünyadaki birçok bölgede hayatın olağan bir parçası. Neredeyse haftada bir deprem ile karşılaşan özellikle Japonya ve ABD gibi ülkeler bu konuda değişik önlemler aldı ve almaya da devam ediyor. Japonya mimarisini depreme göre düzenlerken ABD’den de depremi önceden tespit eden bir uygulama geliştirildiği haberi geldi.

ABD’de bu haftanın başında 6.2’lik korkutucu bir deprem meydana geldi. Ancak depremden önce ilk defa karşılaşılan bir şey oldu ve yaklaşık yarım milyon kişiye deprem olacağı bilgisi mesaj yardımıyla bildirildi. Dikkat çeken bu mesajdan yaklaşık 10 saniye sonra deprem oldu.

shakealert
shakealert

Deprem Uyarı Sistemi ShakeAlert

Dikkatleri üzerine çeken sistemin ismi ShakeAlert. ShakeAlert aslında bir erken uyarı sistemi. Depremden yaklaşık 10 saniye önce haber alan sistem hemen telefon numarası kayıtlı kişilere mesaj göndererek depremin olacağının bilgisini veriyor.

Tüm dünyadaki basın kuruluşlarında yer bulan sistem bir anda dikkatleri üzerine topladı. Sistem eğer tüm dünyada kullanılırsa binlerce kişinin hayatını kurtarabilir.

Depremi 10 Saniye Öncesinden Biliyor

ShakeAlert erken uyarı sisteminin depremden önce harekete geçme süresi 10 saniye. Ancak bu süre bile depreme hazır olmak için yeterli bir süre olabilir. Yapılan çalışmayı denemek için Amerika Birleşik Devletleri’nin Califoniya eyaletinde yaşanan depremde ShakeAlert test edildi.

shakealert erken uyarı sistemi
shakealert erken uyarı sistemi

Sistem Depremde Denendi

Sistem California eyaletinde yaşanan 6.2’lik depremden önce yaklaşık 500 bin kişiye uyarı mesajı gönderdi. ABD Jeoloji Araştırmaları Kurumu’nun (USGS) bünyesinde geliştirilen ShakeAlert’in uyarı mesajını 10 saniye önce aldığını bildirenler oldu. Sistem kısa mesaj, bildirim ve mobil uygulama üzerinden deprem konusunda uyarıcı mesaj gönderdi.

Yapılan çalışma hakkında konuşan ShakeAlert ekibinden Robert de Groot, “İstediğimiz kadar simülasyon ve test gerçekleştirebiliriz ama en fazla şeyi gerçek depremlerden öğreneceğiz” ifadelerini kullandı.

Deprem Çok Daha Önceden Bilinecek

Öte yandan geçtiğimiz günlerde Japonya’dan da benzer bir teknoloji haberi gelmişti. Ancak Japonya’da üretilen sistemin depremi bildirme süresi 10 saniyenin altındaydı. Bu gelişmeler gösteriyor ki yakın gelecekte deprem çok daha önceden bilinebilecek.

Bu Yazıya Yorumunuz Ne?
 • 1
  harika_
  Harika!
 • 0
  g_zel_erik
  Güzel İçerik
 • 0
  d_nd_r_c_
  Düşündürücü

] }

Yorum Yap