Düşünce gücüyle tweet atıldı
 1. Anasayfa
 2. Haber

Düşünce gücüyle tweet atıldı

Koronavirüs komplolarını gerçek çıkartabilecek bir gelişme yaşandı. ABD’de yaşayan felçli bir kişi dünyada ilk kez beynine yerleştirilen çil ile tweet attı. ALS hastası 62 yaşındaki Avustralyalı Philip O-Keefe, dünyada ilk kez düşünce gücü ile tweet atan kişi oldu.

İnsan beyinlerine sinirsel bilgisayar ara yüzleri ekleyen ABD’li bir şirket, felç geçirdiği için hareket kısıtlaması yaşayan bir kişinin düşüncelerini kullanarak tweet atabilmesini sağladı. Bu gelişme ise tüm dünyada geniş yankı buldu.

düsünce gücüyle tweet atildi

Düşünce Gücü Teknolojisi Gerçek Oldu

62 yaşındaki Philip O-Keefe’ye doktorlar Amyotrofik Lateral Skleroz (ALS) hastalığı teşhisi koydu. Ancak araştırmalara devam eden uzmanlar hastanın düşünce gücünü kullanabileceği bir sistem geliştirdi.

Kablosuz Beyin Gücü

Dünyada ilk gez geliştirilen bu sistem ile Philip O’Keefe önemli bir bilimsel gelişmeye imza attı. Bu teknolojiyi geliştiren Synchron şirketinin CEO’su Thomas Oxley’in Twitter hesabından “Bu tweeti sadece düşünerek oluşturdum” yazan bir paylaşım yapıldı. Tweet, O’Keefe’nin beynindeki çip aracılığıyla sosyal medya uygulaması Twitter’a kablosuz olarak gönderildi.

Şah Damarından Yerleştirildi

ALS hastalığının sonucu olarak ileri felç geçiren ve hareket edemeyen O’Keefe’nin beynine 2021 yılında ‘Stentrode’ adlı bir bilgisayar arayüzü yüklenmişti. Felç hastalarının düşünce yoluyla teknolojik cihazları kablosuz olarak kontrol etmelerini sağlamak için geliştirilen bu implant, şah damarı yoluyla hastaya konuldu.

“Tuş Vuruşlarına Veya Seslere Gerek Yok”

Düşünce yolu ile atılan ilk tweet, “Tuş vuruşlarına veya seslere gerek yok. Bu tweeti sadece düşünerek oluşturdum” şeklinde olurken, O’Keefe daha sonra sorulan sorulara yanıt olarak düşünce gücüyle 7 tweet daha attı.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Synchron, O’Keefe’nin “Bu teknolojiyi ilk duyduğumda, bana ne kadar bağımsızlık kazandırabileceğini biliyordum. Şimdi bilgisayarda nereye tıklamak istediğimi düşünmem yetiyor ve e-posta gönderebiliyor, banka işlemi yapabiliyor, alışveriş yapabiliyor ve dünyaya Twitter üzerinden mesaj gönderebiliyorum” dediğini aktardı.

Öte yandan Elon Musk’ın şirketi Neuralink de 2022’de beyin gücü için insan denemelerine başlamayı planlıyor. Geçtiğimiz günlerde yapmayı planladığı çalışmayı anlatan Musk, teknolojinin nihai amacının insanların gelişmiş yapay zeka ile rekabet etmesine izin vermek olduğunu söylemişti.

Bu Yazıya Yorumunuz Ne?
 • 0
  harika_
  Harika!
 • 0
  g_zel_erik
  Güzel İçerik
 • 0
  d_nd_r_c_
  Düşündürücü

] }

Yorum Yap