Finlandiya’da havadan gıda üretildi!
 1. Anasayfa
 2. Haber

Finlandiya’da havadan gıda üretildi!

Finlandiya’da dikkat çeken bir gelişme yaşandı. Bilim insanları hava ve su kullanarak, besleyici bir protein tozu ürettiklerini açıkladı. Yapılan açıklamaya göre bu yeni bulunan madde gelecekte insanlığın gıda ihtiyacına ilaç olabilir.

Finlandiyalı bilim insanları ve girişimcilerden dikkat çeken bir açıklama geldi. Yapılan açıklamada “Sadece hava ve su kullanarak besleyici bir gıda ürettik” açıklaması geldi.

finlandiya’da havadan gıda üretildi2

Helsinki merkezli şirketin çalışanları yaptıkları çalışma sayesinde havadaki karbon dioksit ile sudaki hidrojeni birleştirmeyi başardı.

Mikrop İle Başlayan Çalışmanın Sonucunda Protein Elde Edildi

Tek bir mikrop ile başlayan çalışmanın fermentasyon sürecinde toz halinde bir protein elde edildi.

Konuyla ilgili araştırma yapan araştırmacılar, “Gaz fermentasyonu adlı bir teknoloji ile tek bir hücrenin gelişmesi için gereken koşulları oluşturuyoruz. Süreç sonunda besleyici bir toz ortaya çıkıyor” ifadelerini kullandı.

Finlandiyalı bilim insanları yapılan bu çalışma sayede “Havadan gıda ürettiklerini” açıkladı. havadan gıda

Kullanılan Elektrik Enerjisi Güneşten Karşılandı

Öte yandan protein tozu üretim süreci sırasında kullanılan elektrik enerjisi ise güneş enerjisinden karşılandı.

Havadan üretilen gıdanın tadına gelince ise şu açıklama yapıldı, “Nötr bir tadı var. Biraz umami hissi de veriyor. Rengi beta kerotenden geliyor. Bu madde aynı zamanda havuçlara da rengini veriyor. Sanki biraz havuç tadı da alıyorum.”

Ayrıca Protein tozu, nötr tadı sayesinde hem tuzlu hem de tatlı gıdaların üretiminde kullanılabilecek. havadan gıda

Havadan Üretilen Gıdanın Adına Solein Konuldu

Bilim insanları protein tozuna ise “Solein” adını verdi. Araştırmacılara göre bu üretilen madde gelecekte insanlığın gıda ihtiyacına ilaç olabilir. Birleşmiş Milletler’in yayımladığı verilere güre dünyanın gıda ihtiyacının 2050 yılına kadar yüzde 60 ile 100 arasında artması bekleniyor. havadan gıda

Nüfus ve Gıda

Bilim insanları 2050 yılında 10 milyara yaklaşacak küresel nüfusu doyurmak için alternatif gıda kaynaklarının önemine dikkat çekiliyor. Türkiye nüfusunun ise yaklaşık yüzde 30’u dengeli beslenemiyor. Gıda fiyatlarındaki yüksek enflasyon her gün fiyatların artmasına neden oluyor. Öte yandan piyasadaki sağlıksız gıda terörünün boyutu her geçen gün artıyor. Kanser ve ölüm oranları ciddi boyutlara ulaştı.

Bu Yazıya Yorumunuz Ne?
 • 0
  harika_
  Harika!
 • 0
  g_zel_erik
  Güzel İçerik
 • 0
  d_nd_r_c_
  Düşündürücü

] }

Yorum Yap