İYİ Parti’nin Güneş Enerji Projesi Meclis’te kabul edildi
 1. Anasayfa
 2. Güneş Enerjisi

İYİ Parti’nin Güneş Enerji Projesi Meclis’te kabul edildi

İYİ Parti’nin Meclis’e sunduğu “Güneş Enerji Projesi” Genel Kurul’da kabul edilerek yasalaştı.

Yenilenebilir enerjiyi teşvik etmek için adım atan İYİ Parti “Güneş Enerji Projesi”ni Meclis’e getirdi. Yapılan çalışma kapsamında konutlarda güneş enerjisi üretim tesislerinin kurulu gücünün kanunla belirlenen sınırı olarak kabul edilen 10 kW olması şartının 25 kW’a çıkarılmasına ilişkin Meclis’e verilen önerge vekillerin kabulü ile Genel Kurul’da oylanarak kabul edildi.

günes enerjisi santrali2

Yasa tasarısının kabulünden önce Güneş Enerji Projesi kapsamında İYİ Parti grubu adına söz alan Denizli Milletvekili Yasin Öztürk açıklamalarda bulundu.

Enerji üretimi konusunun Türkiye’nin en önemli konuları arasında bulunduğunu belirten Öztürk, çalışmanın stratejik öneminin de bulunduğunu belirtti.

“Türkiye Enerji İthalatçısı Bir Ülke”

Yasin Öztürk konuşmasında şu ifadelere vurgu yaptı, “Ülkemiz enerji kaynaklarının çeşitliliğine rağmen enerjide dışa bağımlı, enerji ithalatçısı bir ülke. İthal edilen enerjinin maliyeti çok yüksek. Enerjide her gün artan oranda dışa bağımlı olmak zorunda mıyız? Hayır.

“Yenilenebilir Enerjiyi Etkin Olarak Kullanamıyoruz”

Birçok ülkede enerji modeli, yerinde üretim ve tüketim ve yenilenebilir enerji üzerine kurulmaya başladı. Biz ise birçok ülkeye nazaran daha fazla yenilenebilir enerji kaynağına sahibiz ama bu şansı diğer ülke örneklerinde olduğu gibi etkin kullanamıyoruz.

Vatandaş Tüketici Olmaktan Çıkıp Üretici Olabilir

Enerji maliyetlerini düşürmeye ve tüketicinin güneş enerjisinden yararlanarak üretici olmasını destekleyecek bu maddeye olumlu yaklaşıyoruz. Ama bunun sadece vergiden muaf oranının değişmesiyle yeterli olmadığını da söylemek zorundayız.”

Konutlarda Güneş Enerjisi Üretim Kapasitesi Arttı!

Meclis’te yapılan konuşmaların ardından İYİ Parti kararıyla Meclis’e sunulan yenilenebilir enerjiyi teşvik etmek amacıyla, konutlarda güneş enerjisi üretim tesislerinin kurulu gücünün muafiyet sınırı olarak öngörülen 10 kW olması şartının 25 kW’a çıkarılmasına ilişkin TBMM’ye verilen önerge Genel Kurul’da milletvekillerinin oyları ile kabul edildi.

Türkiye Güneş Enerjisi Üretim Kapasitesini Artırıyor!

Türkiye, Güneş Enerjisi Santrali (GES) kurulu gücünü en fazla arttıran ülkeler arasında 9’ncu sıraya yerleşti. Türkiye Avrupa’da ise 3’ncü sırada. Türkiye’deki Santral sayısı ise 8 bin 265’e ulaştı.

Bu Yazıya Yorumunuz Ne?
 • 0
  harika_
  Harika!
 • 0
  g_zel_erik
  Güzel İçerik
 • 0
  d_nd_r_c_
  Düşündürücü

] }

Yorum Yap