Kuru Meyve İçin İhracat Müjdesi
 1. Anasayfa
 2. Haber

Kuru Meyve İçin İhracat Müjdesi

Türkiye’den kuru meyve için ihracat müjdesi var. Türkiye, kuru meyve ihracatı konusunda da ileri olmak istemekte ve bunun için hedef koymaktadır. Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği, oranları ifade etti. Dolayısıyla bu oranlara bakıldığı zaman, 2020-2021 sezonunu kapsayan süreçte, bazı verileri açıkladı. 184 bin ton üzüm, 60 bin ton kuru incir ve 82 bin 500 ton kuru kayısı vardı Bunlardan ise; 848 milyon dolar bir gelir ülkemize girdi. Fakat sadece bununla da kalmadı, aynı zamanda 2023 senesine kadar da bazı hedefler ortaya çıktı.

Kuru Meyve İçin İhracat Müjdesi

Bilindiği üzere Türkiye, tarım açısından da oldukça zengin bir ülkedir. Dolayısıyla özellikle de pandemi döneminde, tarımda da bazı aksaklıklar meydana gelmiştir. Fakat diğer ihracatların aksine, tarım ihracatı sonraki evrelerde toparlanma evresine geçmiştir. Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı olan, Birol Celep ise, tam da bu konu ile alakalı açıklamalar yaptı. Pandemi sonrasında ihracatın iyiye gitmesi için, kuru meyve tarımı öne çıktı. Gösterdiği bu strateji sayesinde de yeni hedefler ortaya çıktı.

kuru-meyve
kuru meyve

Bu sektör içerisinde ihracat oranı, yaklaşık olarak 1,4 milyar seviyelerinde ortaya çıktı. Bu sayı ise, son 5 sene içerisinde ortaya çıkan sayıdır. Celep konu ile alakalı oranların artış gösterdiğini net bir biçimde de ortaya koydu. Devamında ise; insanların doğal hayata dönmek istemesinin sonucu olarak ifade etti. İnsanlar doğal hayata dönmek isterken, tamamen de doğal beslenmek ister. Bu da doğal meyvelerden geçer. Kuru meyvenin bu kadar talep görmesinin en büyük sebebi de budur.

Kuru Meyveler İnsan Sağlığına Oldukça Faydalı

Haber bu aşamada çok daha ciddi bir boyuta geliyor. Bilindiği üzere üzüm ihracatında ülkemiz ilk sıralarda yer almaktadır. Celep, aynı üzüm ihracatında olduğu gibi kayısı ihracatında da aynı oranı görmek istemekte. Bu sayede tüm tüketicilerin de ihtiyaçları ve beklentileri hedefe ulaşmış olacak. Kuru meyve konusunda da Özbekistan ve Çin ile rekabet etmek istediğini ifade eden Celep, bu konuda kendilerine hedef koyduklarını da ifade etti. Bu hedefe ulaşma konusunda kendilerinden emin olduklarını, 2023 senesinde 3 milyar dolar ihracat rakamına ulaşmak istediklerini de ekledi.

 

Bu Yazıya Yorumunuz Ne?
 • 0
  harika_
  Harika!
 • 0
  g_zel_erik
  Güzel İçerik
 • 0
  d_nd_r_c_
  Düşündürücü

] }

Yorum Yap