Maxion İnci Jant Grubu’nun 250 Milyon TL’lik Yeni Tesisi Açılıyor
 1. Anasayfa
 2. Haber

Maxion İnci Jant Grubu’nun 250 Milyon TL’lik Yeni Tesisi Açılıyor

Maxion Wheels ve İnci Holding iştirakı olan dünyanın en büyük jant üreticisi Maxion İnci Jant Grubu, Manisa'da yeni tesisini kurmaya hazırlanıyor. Detaylar yazımızın devamında...

Maxion Wheels ve İnci Holding iştirakı olan dünyanın en büyük jant üreticisi Maxion İnci Jant Grubu, jant üretim kapasitesini arttırmak amacıyla yeni tesis yatırımı yapıyor. 250 milyon TL değerinde yatırım ile birlikte yıllık jant üretim kapasitesi yaklaşık 13 milyon olacak.

Yapılan açıklama göre tesisin çalışmaları tamamlandı. 2022 yılında resmi olarak açılması ve üretime başlaması bekleniyor. 21 bin metrekarelik bir alana kurulacak olan yeni tesis, Maxion İnci Jant Grubu’nun Manisa Organize Sanayi Bölgesi’ndeki (OSB)  5. fabrikası olacak.

Açılışında 80 kişilik bir ekibe sahip olması planlanan tesisin ilave istihdam ile birlikte daha fazla ekip üyesine sahip olması bekleniyor.  Başlangıçtaki 80 kişilik ekip ile birlikte Maxion İnci Jant Grubu’nun toplam çalışan sayısı 1800 olacak.

Yatırımın asıl amacı olan üretim kapasitesi ise yeni tesis sayesinde 3 milyon adete çıkacak. 3 milyon adet üretim kapasitesinin şirkete 60 milyon dolar ek satış ve 50 milyon dolar ek ihracat geliri olarak döneceği tahmin ediliyor.

Avrupa’nın ve dünyanın en büyük jant üreticisi olan Maxion İnci Jant Grubu’nun Maxion İnci ve Maxion Jantaş Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Zaim “Halihazırda gerçekleştirdiğimiz üretim, istihdam ve ihracat ile gurur duyuyoruz. Özellikle başta Avrupa ve Amerika pazarları olmak üzere artan ihracat taleplerini karşılamak için gerçekleştirmekte olduğumuz, 250 milyon TL’lik yeni fabrika yatırımımızda Türkiye’mizin geleceğine yatırım yapmaya devam ediyoruz. Manisa Organize Sanayi Bölgesi’ndeki 5., ağır ve ticari araç jant üretiminde ise 2. fabrikamız olan bu yeni yatırımımızla yıllık jant üretim kapasitemizi yaklaşık 13 milyona çıkartacağız. Avrupa’nın, Afrika ve Yakın Doğu’nun en büyük ağır ve ticari araç jant üreticisi olarak yeni yatırımın kazandıracağı 50 milyon USD ek ihracat ile Avrupa, Amerika, Afrika ve Yakın Doğu pazarlarındaki liderlik konumumuzu daha da güçlendirmiş olacağız.” açıklamalarında bulundu.

jant-uretimi

Manisa ve Ege Bölgesi’nin ekonomik kalkınmasındaki rollerinin oldukça önemli olduğunu vurgulayan Mustafa Zaim “Yeni fabrikamız akıllı fabrikalar hedefimize  uygun olarak ileri otomasyon ile Endüstri 4.0 uygulamaları açısından da ileri teknolojiye sahip bir tesis olacaktır. 5. fabrikamızda tubeless jant diye adlandırdığımız yeni ebatlı jant üretimini ve ihracatını gerçekleştireceğiz. Yeni fabrikamız ile ortaya koyacağımız kapasite artışı global pazarlardaki konumumuzu güçlendirirken ihracatımızı, dolayısıyla ülke ekonomisine katkımızı artırarak devam etmekten gurur duyuyorum.” açıklamasını yaptı.

Bu Yazıya Yorumunuz Ne?
 • 0
  harika_
  Harika!
 • 0
  g_zel_erik
  Güzel İçerik
 • 0
  d_nd_r_c_
  Düşündürücü

] }

Yorum Yap