Milli Uzay Programına En Büyük Destekçi: 3D Yazıcı
 1. Anasayfa
 2. Haber

Milli Uzay Programına En Büyük Destekçi: 3D Yazıcı

3D yazıcı, Türkiye'nin 2023 için hedeflenen Ay yolculuğunda büyük rol oynayacak. Yerli 3D yazıcı şirketi Zaxe'in genel müdürü Emre Akıncı'nın açıklamaları yazımızın devamında....

Milli uzay programına en büyük destekçinin 3D yazıcılar olacağı açıklandı. Yerli 3D yazıcı üreticisi Zaxe’in genel müdürü Emre Akıncı, Türkiye’nin 2023 yılına kadar Ay ile temas kurmayı planlayan Milli Uzay Programı’nın en büyük destekçisinin  3D yazıcıların olacağını ve yerli mühendislerle çalışacak olmaktan dolayı mutluluk duyduğunu açıkladı.

Uzay yolculuğunda 3D yazıcıların öneminden bahseden Akıncı “Şimdi uzayda 3D yazıcı ile gerekli roket ve istasyon yedek parçası imal ediliyor. Ay ve Mars yüzeyi için binaların inşası 3D yazıcı ile deneniyor. Astronotların yiyecekleri de 3D yazıcı ile basılıyor” dedi.

thumbnail
Önerilen Yazı
Neodyum Mıknatıs Nedir? Nerede Satılır?

Türkiye’nin Ay yolculuğu projesinin yanı sıra ABD ve Çin’in Mars’ta koloni kurma projelerinin temelinde de 3D yazıcıların büyük rol oynadığını belirtti. “3D teknolojisi sadece sanayide gerekli yedek parçanın üretimi ya da eğitim noktasında öğrencilerin tasarımlarını gerçeğe dönüştürmekte kalmadı, aynı zamanda uzay yarışında da sınırları belirleyen ürün oldu” açıklamalarında bulunan Emre Akıncı, ayrıca 3D yazıcıların önemi hakkında şu bilgileri verdi:

“Uzay çalışmaları, her zaman en yüksek teknolojinin kullanıldığı daha sonra da bu ortaya çıkan fikirlerin bir şekilde ekonomiye dahil edilerek, ekosistemin büyütüldüğü alan olmuştur. Uzay çalışmalarında bugün Türkiye’nin de ‘Ben güçlü şekilde varım’ demesiyle beraber yerli 3D yazıcı olan Zaxe’in de önemi bir kez daha ortaya çıkıyor. Şu an yüzlerce sanayi kuruluşunda ürünlerimiz kullanılıyor. Yine 600’ü aşkın ilk, orta ve lise ile üniversitede bizim 3D yazıcımızla öğrenciler eğitim alıyorlar. Aynı zamanda 3D yazıcının kişinin yaratıcılığına yaptığı katkıyı gören ebeveynler çocuklarına 3D yazıcı alırken, evde hobi ile hem otomobil, motosiklet hem de ev aletlerinin yedek parçalarının üretimi için yine bizim yazıcılarımız faaliyetlerini sürdürüyor. Bu denli geniş bir kullanım alanına yayılmış olan 3D yazıcıların, uzay yarışında ise kullanılmaması mümkün değildi.”

3d-yazici-milli-uzay-programi

“Bu Neil Armstrong’un Ay’a ayak basması kadar önemli bir olaydı”

3D yazıcıların uzayda kullanımının geçmişi hakkında açıklamalarda bulunan Akıncı, 2014’te Uluslararası Uzay İstasyonu’nda ilk kez 3D yazıcı ile bir obje üretildi. Bu Neil Armstrong’un Ay’a ayak basması kadar önemli bir olaydı. Çünkü uzay boşluğundaki istasyonda ilk kez 3D yazıcı ile bir üretim gerçekleştirilerek, bir devrime imza atılmış oldu. Yine NASA aynı yıl, uzay istasyonunda 3D yazıcı ile lokma anahtarı bastı. Ardından SpaceX ile NASA gibi şirket ve kurumlar, 3D yazıcıları kullanarak Mars ile Ay’da binalar, istasyonlar inşa ederek burayı yaşanabilir alanlara dönüştürmeyi tasarladılar. Bu amaçla da 3D yazıcıların kullanım alanı genişledi” dedi.

 

 

 

 

Bu Yazıya Yorumunuz Ne?
 • 0
  harika_
  Harika!
 • 0
  g_zel_erik
  Güzel İçerik
 • 0
  d_nd_r_c_
  Düşündürücü

] }

Yorum Yap