Taliban mühendislere maaşlarını buğday ile ödeyecek!
 1. Anasayfa
 2. Haber

Taliban mühendislere maaşlarını buğday ile ödeyecek!

Taliban mühendislere maaşlarını buğday ile ödeyecek haberi tüm dünyada geniş yankı buldu. Konuyla ilgili Taliban açıklamada bulundu.

Afganistan’ı ele geçiren Taliban yönetimi vatandaşlara iş imkanı sunmak için değişik yöntemler denemeye başladı. Taliban tarafından başlatılan projelerde çalışan kişilere buğday ile ödeme yapılacak. İşçilere günlük 10 kilo buğday verilirken mühendislere ise 16,5 kilo buğday ile ödeme yapılacak.

İş Karşılığında Buğday Projesi

Taliban Afganistan’ı ele geçirdikten sonra bir kalkınma ajansı kurdu. Bu ajansın başına ise Rıyazettin Şerifi getirildi. Şerifi, ise ilk başta 40 bin kişiye istihdam sağlayacak “İş Karşılığında Buğday Projesi”ni başlattı. Proje kapsamında çalışanlara maaşları buğday ile ödenecek.

Proje Önce Kabil Ve Çevresinde Başlayacak

Başlatılan proje kapsamında açıklamalarda bulunan Rıyazettin Şerifi ülkenin ekonomik yönden zor zamanlar geçirdiğini belirtti. Başlatılan “İş Karşılığında Buğday Projesi”nin önce başkent Kabil ve çevresinde daha sonra da 34 ilde uygulanacağını belirten Şerifi,

“Bu projenin iki amacı var. Birincisi, işsizlere istihdam oluşturmak, yoksullara iş imkanı sağlayarak ailelerine ekmek götürmelerine yardımcı olmak. İkincisi, Kabil yazın yeraltı su kaynakları bakımından sıkıntı çekiyor veya yağmur yağdığında şehrin sokaklarını sel götürüyor. Bu nedenle başkent etrafındaki dağlar ve tepelerde çukurlar kazıyor, sel yollarına küçük barajlar kuruyoruz. Böylece bir taraftan seli önlerken, diğer taraftan toprağın su tutmasını sağlamayı amaçlıyoruz” ifadelerini kullandı.

Taliban mühendislere 16,5 Kilogram Buğday Verecek

Şerifi ayrıca ülkenin buğday stoku hakkında da konuştu. Afganistan’daki depolarda 55 ton buğdayın olduğunu belirten Şerifi, bu buğdayın iş karşılığında yoksul halka dağıtılması için bu projenin hayata geçirildiğini vurguladı. Şerifi ayrıca “2 aylık proje kapsamında çalışan işçilerin her birine günlük 10 kilogram, mühendislere ise 16,5 kilogram buğday verilecek” ifadelerini kullandı.

is karsiliginda bugday projesi

Proje İçin Açılış Etkinliği Yapıldı

Öte yandan Taliban yönetimi proje için açılış etkinliği düzenledi. Açılışa Taliban yönetimi Ziraat Bakan Vekili Abdurrahman Raşid, Hükümet Sözcüsü Zabihullah Mücahid ve Taliban yönetimi Kalkınma Ajansı Başkanı Abdurrahman Ataş katıldı. Ayrıca bu proje bir anda tüm dünyada gündem oldu.

Bu Yazıya Yorumunuz Ne?
 • 0
  harika_
  Harika!
 • 0
  g_zel_erik
  Güzel İçerik
 • 0
  d_nd_r_c_
  Düşündürücü

] }

Yorum Yap