Türksat 5B uydusu Space X üssünden fırlatılacak
 1. Anasayfa
 2. Haber

Türksat 5B uydusu Space X üssünden fırlatılacak

Türksat 5B uydusunun Space X üssünden fırlatılacağı haberini Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu verdi.

Türksat 5B uydusu hakkında açıklamalarda bulunan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, uydunun 2021’in Aralık ayında fırlatılacağını belirtti. Bakan Karaismailoğlu ayrıca uydunun ABD’nin Florida eyaletinde bulunan Space X Cape Canaveral Üssü’nden fırlatılacağını bu fırlatma esnasında ise Falcon 9 tipi roketlerin kullanılacağını söyledi

turksat 5b uydusu space x2
turksat 5b uydusu

Türksat 5B Uydusu Fırlatılmaya Hazır

Türksat 5B uydusunun üretim ve tüketim aşamalarından sorunsuz geçtiğini belirten Bakan Karaismailoğlu uydunun fırlatmaya hazır olduğunu belirtti.

Uydunun nakliye hazırlıklarının kasım ayı içerisinde tamamlayacağını vurgulayan Karaismailoğlu,

“Mevcut proje takvimine göre 2021 yılı Aralık ayı sonunda Türksat 5B uydusunun Space X firmasının, ABD’nin Florida eyaletinde bulunan Cape Canaveral Üssü’nden Falcon 9 tip roketiyle fırlatılması planlanıyor. Faydalı yük kapasitesi ve güç değerleri ile Türksat uydu filosunun en güçlüsü olacak Türksat 5B, Sabit Uydu Servis (FSS) sınıf uydulara göre en az 20 kat fazla kapasite verimliliği bulunan ‘Yüksek Verimli’ uydu (High ThroughputSatellite- HTS) kategorisinde yer alıyor.

Türkiye’nin yanı sıra Orta Doğu’nun tamamı, Basra Körfezi, Kızıldeniz, Akdeniz, Kuzey ve Doğu Afrika, Nijerya, Güney Afrika ve yakın komşu ülkelerini içeren geniş bir kapsama alanında hizmet verecek olan Türksat 5B, frekansın tekrar kullanımı ve çoklu hüzme kapsama konseptlerinin kullanıldığı Ka-Bant faydalı yükü ile toplamda 55 Gbps’den daha fazla veri iletim kapasitesi sağlayacak” dedi.

Türksat 5B uydusunun veri iletişim kapasitesini 15 kattan fazla artıracağını belirten Karaismailoğlu, uydunun havacılık ve denizcilik sektörlerinde fazlaca kullanılacağını belirtti.

Türksat 5B İle İhracat Gelirleri Artacak

Bakan Karaismailoğlu, “Türksat 5B uydusunun sağlayacağı yüksek veri kapasitesiyle Türkiye’nin karasal alt yapıyla erişilemeyen yerlerine ulaşılabilecek ve internet alt yapısı kurulabilecek.

Ayrıca 35 yılın üzerindeki manevra ömrüyle 42 derece Doğu yörüngesindeki ilgili frekans ve yörünge kullanım haklarının korunması temin edilecek. Türksat’ın yurt dışı pazarındaki rekabet gücünü artıracak olan Türksat 5B uydumuz üzerinden sağlanacak etkin haberleşme çözümleriyle Türksat’ın ve ülkemizin ihracat gelirlerinin artırılması hedeflenmektedir” ifadelerini kullandı.

Türksat 6A Uydusu Ne Zaman Uzaya gönderilecek?

Karaismailoğlu Türksat 6A haberleşme uydusu hakkında da konuştu. Bakan uydunun 2023 yılında uzaya gönderileceğini belirtti.

Bu Yazıya Yorumunuz Ne?
 • 0
  harika_
  Harika!
 • 0
  g_zel_erik
  Güzel İçerik
 • 0
  d_nd_r_c_
  Düşündürücü

] }

Yorum Yap