Hidrojen enerjisi tüm enerjinin yüzde 12’sine yükselebilir
 1. Anasayfa
 2. Enerji

Hidrojen enerjisi tüm enerjinin yüzde 12’sine yükselebilir

Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı’nın (IRENA) yayımladığı rapora göre, hidrojen enerjisi, 2050’ye kadar bütün enerji tüketiminin yüzde 12’sini karşılayabilecek. Eğer bu tahmin gerçek olursa tüm dünyanın ve ülkelerin enerji kullanımında yeni dinamikler ortaya çıkacak.

IRENA tarafından önemli bir rapor hazırlandı. “Enerji Dönüşümünün Jeopolitiği: Hidrojen Faktörü” başlıklı raporda paylaşılan bilgilere göre, hidrojen yakın zamanda ülkelerin enerji ticareti ve iş birliklerinde bölgesel faktörleri ön plana çıkaracak, yenilenebilir enerji kullanımı ve kurulumundaki artışı hızlandıracak.

hidrojen enerjisi 2

İddiaya göre oluşacak hidrojen sektörü, petrol ve doğal gaz sektörüne kıyasla daha zorlu ve kazançlı olacak.

30’dan Fazla Ülke Hidrojen Teknolojisi Çalışıyor

Günümüzde dünya genelinde 30’dan fazla ülke ve konumda hidrojen stratejisi çalışılıyor.

Bu ülkeler tarafından geliştirilen stratejilerde hidrojen enerjisinin ihraç edilmesi ve sınır ötesi hidrojen ticareti konuları planlanmaya çalışılıyor.

Sınır Ötesi Hidrojen Taşımacılığı

Enerji sistemlerini fosil yakıtlardan kurtarmak isteyen ülkelerin yüzde 80’i oluşacak boşlukta hidrojeni güçlü bir alternatif olarak görüyor. Bu durumun, 2030’lu yıllara kadar sınır ötesi hidrojen taşımacılığını artırması bekleniyor.

Temiz enerji sektörünün “kayıp parçası” olarak nitelendirilen hidrojen sektörü, enerjide değer zincirinin yeniden yapılanmasına sebep olabilecek gelişmeler gösterdi.

Öte yandan hidrojenin kullanılmak istendiği alanların başında rafineriler geliyor. Bunu çelik üretimi ve uluslararası taşımacılık faaliyetleri, uzun mesafeli uçuşlar, mevsimsel depolama ve çok yüksek sıcaklarda ısıtma gibi alanlar takip ediyor. Hidrojen enerjisi

Çin, Avrupa Ve Japonya Ön planda

Paylaşılan rapora göre, 2050’ye kadar hidrojenin elde edilmesi sürecini kapsayan elektrolizin piyasa potansiyeli 60 milyar dolar, hücre yakıtı teknolojisinin piyasa potansiyeli ise 25 milyar dolar olarak hesaplanıyor. Bu alanda Çin, Avrupa ve Japonya önemli bölgeler olarak öne çıkıyor. Hidrojen enerjisi

Hidrojenin Taşınması

IRENA’nın iklim değişikliğinde küresel sıcaklıkların 1,5 derece azaltılmasını hedefleyen senaryosuna göre, 2050’ye kadar hidrojen, nihai enerji tüketiminin yüzde 12’sini karşılayacak.

Hidrojen üretiminde gerekli olan enerjinin büyük bir kısmı yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlanabilecek, kalanı ise doğal gaz ve karbon yakalama ve depolama faaliyetlerinden elde edilecek.

Yenilenebilir enerji maliyetlerinde düşüş olmasına rağmen, hidrojenin taşınmasının hala maliyetli olduğu belirtilen rapora göre bu alanda iş birlikleri artacak.

Mevcutta bulunan doğal gaz hatları teknik modifikasyonlar ve yenileme sayesinde hidrojenin taşınması için uygun hale getirilebiliyor.

Yeşil Hidrojen Vurgusu

Özellikle yeşil hidrojenin üretiminde güneş, rüzgar gibi yenilenebilir enerji kaynaklarının yoğun olarak kullanıldığı alanlar öne çıkıyor. Tesislerin suyun kolay erişilebilir olduğu yerlerde bulunması yeşil hidrojen üretiminde avantaj sağlıyor.

Bu Yazıya Yorumunuz Ne?
 • 0
  harika_
  Harika!
 • 0
  g_zel_erik
  Güzel İçerik
 • 0
  d_nd_r_c_
  Düşündürücü

] }

Yorum Yap