Maden sektöründe otomasyon ile ölüm riski azalıyor
 1. Anasayfa
 2. Haber

Maden sektöründe otomasyon ile ölüm riski azalıyor

Maden sektöründe otomasyon konusu Türkiye’de hızla vücut buluyor. İlk otomasyon örnekleri bazı madenlerde kurulmaya başlandı.

Maden sektöründe otomasyon kullanımı Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu ve inovasyona çok açık olan bir alan. Mühendislerin başlatacağı yeni çalışmalar ile öz kaynak zengini olan Türkiye potansiyelini hızla artırabilir.

Maden Sektöründe Otomasyon

Konuyla ilgili olarak Edirne’de bir madende kurulan sistem Türkiye’nin madencilik sektörüne önemli katkılar sunabilir. Madende kurulan sistem ile kömür madenindeki kazıları makineler yapıyor. Makineler bir yandan kazı yaparken diğer bir yandan da olası bir göçüğe karşı tavanı tutuyor. Sistem başlı başına insan iş gücünü sıfırlamazken ölüm oranını neredeyse sıfıra kadar düşürüyor.

Maden Sektöründe Otomasyon Türkiye İçin Biçilmiş Kaftan

Soma gibi birçok maden kazasında da görüldüğü gidi maden sektörü riskin fazla olduğu iş kollarının başında geliyor. Madende yapılan en küçük kaza yüzlerce hatta binlerce insanın ölümüne neden olabiliyor. Dünyada birçok ülke maden sektörlerinde az insan gücü çok makine sistemine geçmiş durumda. Ancak bu durum Türkiye için geçerli değil. Maden sektöründe kullanılan makinelerin çok pahalı olması ve makineleri kullanacak yetişmiş insan gücünün az olması Türkiye’de işleri eski usul yürütmeye neden oluyor.

maden sektöründe otomasyon konusu türkiye’de hızla vücut buluyor. i̇lk otomasyon örnekleri bazı madenlerde kurulmaya başlandı.

Türkiye’de En Çok Hangi Maden Sahası Bulunuyor?

Türkiye’de ağırlıklı olarak bulunan maden alanlarının başında kömür geliyor. Madende bulunan kömürün yeryüzüne çıkartılması durumunda ise göçük ve grizu faciaları sıklıkla yaşanıyor. Öte yandan ülkemizde de bebek adımlarıyla ilerleyen madenlerde otomasyon konusu bu faciaları engellemeye aday. Yeni bir alan olduğu için devlet desteği ile kurulacak birçok şirket bu ölüm oranlarını minimuma indirebilir.

Madende Ölüm Riski Sıfıra Yaklaşıyor

Konuyla ilgili olarak Edirne’ye bağlı Kırköy’de bulunan bir madene makineli sistem kuruldu. Bu sistem ile ölüm riski oldukça geriledi. Kurulan sistem sayesinde madene yerleştirilen tam otomasyonlu makineler hem kazıyor hem de madenin göçmesini engelliyor. Madende makineli sistem kullanılmasına rağmen 300 kişi çalışıyor. Ancak makineler sayesinde iş kolaylaşırken ölüm oranı da sıfıra yaklaşıyor.

Yürüyen Tahkimat Sistemleri

Yapılan çalışmalarla ilgili basın mensuplarına bilgi veren Maden Koordinatörü Oktay Kazıcı şu ifadeleri kullandı, “Yürüyen tahkimat sistemleri üstümüze gelen tavan yüklerinin tamamını hidrolik sistemlerle, güçlü pistonlarla itekleyerek olası göçüklerin bertaraf edilmesini sağlıyor. Sadece kömürün kesildiği kesim aynası haricinde insanları riske edeceğimiz hiçbir nokta kalmamış durumda.” Kazıcı bu sistem sayesinde madencilerin kendilerini güvende hissettiğini söyledi.

Bu Yazıya Yorumunuz Ne?
 • 0
  harika_
  Harika!
 • 0
  g_zel_erik
  Güzel İçerik
 • 0
  d_nd_r_c_
  Düşündürücü

] }

Yorum Yap