Metaverse 10 bin kişilik yeni iş sahası yaratacak!
 1. Anasayfa
 2. Haber

Metaverse 10 bin kişilik yeni iş sahası yaratacak!

Metaverse büyük bir merakla bekleniyor. Öte yandan Metaverse’ün iş dünyasındaki yansımasıyla ilgili araştırmalar da paylaşılmaya başladı

İş dünyası ile sanal ve arttırılmış gerçekliği buluşturan yeni büyük dünya Metaverse’e olan ilginin giderek artması bekleniyor. B2Press Online PR Servisi’nin incelediği araştırmalara göre, çalışanların yüzde 44’ü Metaverse’e geçmek istediğini, bunun üretkenliğini artıracağını ve yeni faydalar elde edeceğini belirtiyor.

meta yeni iş sahası

Bazı iddialar ise Metaverse’nin 3 yılın sonunda 1 trilyon dolara ulaşacağına işaret ediyor. Öte yandan sanal evrenin iş dünyasındaki hakimiyetinin artmasıyla, gelecek 5 yılda 10 bin iş alanı yaratılacağına dikkat çekiliyor.

Metaverse 3 Yıl Sonra 1 Trilyon Dolara Ulaşacak

Emlaktan, tekstile, teknolojiden, turizme birçok sektörüm iş modellerini Metaverse’e taşıyacağı belirtilirken, Earth Web verileri ise 2020’de 46 milyar dolar olan sanal evrenin, 2024’e kadar 800 milyar dolar büyüklüğe ulaşacağını gösteriyor. Bazı tahminler Metaverse’in 3 yılın sonunda 1 trilyon dolara ulaşacağına işaret ediyor.

Sanal evren Metaverse’ün iş dünyasındaki hakimiyetinin artmasıyla, gelecek 5 yılda 10 bin iş alanı yaratılacağına dikkat çekiliyor.

Sanal ve artırılmış gerçekliği birleştiren, fiziksel dünyanın sürükleyici bir uzantısı olduğu düşünülen Metaverse’ün, işletmeler için daha uygulanabilir ve etkileşimli deneyim alanları açacağı öngörülüyor. Çalışanların yüzde 44’ü ise şimdiden sanal evrene hazır olduğunu söylüyor.

Metaverse Para Kazanmada İş Kaynağı Olacak

Teknoloji şirketi Lenovo tarafından yapılan piyasa araştırmasını da inceleyen Online PR Servisi B2Press, buradaki çarpıcı sonuçları da duyurdu. Paylaşıma göre, çalışanların yüzde 51’i, bir işverenin yeni teknolojileri benimseme hızının, yeni teknolojik gerçekliklere hazır olduğunu gösterdiğini düşünüyor. Neredeyse yarısı ise Metaverse’te çalışmaya istekli olduğunu aktarıyor. Açıklanan veriler hem gelirlerini hem de verimliliklerini artırmak isteyen işletmeler için ise motivasyon kaynağı oluşturuyor.

Çalışanlar Sanal Evrene Geçmek İstiyor

B2Press’in konuya dair incelediği araştırma verilerine göre, çalışanların yüzde 44’ü sanal evrene geçmek istediklerini, bunun üretkenliklerini artırarak yeni faydalar elde edebileceklerini söylüyor. Çalışanların yüzde 59’u ise işverenlerinin BT sistemlerine yeterince yatırım yapmadıklarını ve Metaverse’e geçiş yapacak kadar bilgiye sahip olmadıklarını ifade ediyor. Hem iş dünyası hem de devletler için geleceğin yeni yatırım alanı olarak görülen sanal evrene geçiş ise alışılageldik uygulamaların yeniden tasarlanmasını gerektiriyor.

Bu Yazıya Yorumunuz Ne?
 • 0
  harika_
  Harika!
 • 0
  g_zel_erik
  Güzel İçerik
 • 0
  d_nd_r_c_
  Düşündürücü

] }

Yorum Yap