Yangın Merdiveni Ölçüleri ve Standartları

Yangın merdiveni ölçüleri, itfaiye usullerine göre hazırlanmış olan yangın merdiveni ölçüt kurallarına uyulması zorunludur. Merdiven ölçütlerinin kurallara uygun olmaması yaşanabilecek bir yangın esnasında müdahaleyi zorlaştırdığı gibi ruhsat alma işlemleri sırasında problem yaşanmasına sebep olabilir. Yangın merdivenleri, binalarda üst ile alt kat arasındaki ulaşımı sağlayan belirli standartlar çerçevesinde yapılması gereken bir sistemdir.  Yangın merdivenlerinin ölçüleri plansız alanlar imar yönetmeliğinde net olarak bulunmaktadır.

Yangın Merdiveni Ölçüleri ve Standartları

 • Sahanlık ve merdiven kolu genişliği, ortak yangın merdivenleri için konut yapılarında 1.20 metre ve diğer konuk yapılar için ise 1.50 metreden az kesinlikle olamaz. Bu ölçülere çatı katlarına giden ortak merdivenler ve servis merdivenleri de dahildir. Yangın merdivenleri kesinlikle ahşaptan olmaz evlerin dış cephesinden ve tam ortadaki ışıklıktan net olarak ışık almaları gerekmektedir. Ayrıca TSE standartlarına uygun küpeste ve korkuluk, kolluk takılması zorunludur.
 • Yangın merdiveni basamaklarının yüksekliği binada asansör bulunmuyor ise 0.16 metreden fazla, binada asansör bulunuyor ise 0.18 metreden az olamaz. Basamakların genişliği 0.15 metre ile 28 metre aralığında olmalıdır.
 • Yangın merdivenleri, birden fazla kata sahip olan binalar için yaptırılması zorunludur. Açık veya kapalı bütün yüksek binalarda kapalı olarak yangın merdiveni düzenlenmelidir. Yangın merdivenleri kaygan olmayan güvenli yapıda inşa edilmiş, ısıya ve dumana karşı sağlam olan maddelerle yapılmalıdır. Yangın merdivenlerinin basamak genişliği 25 metreden az ve yüksekliği ise 0.18 metreden fazla olmamalıdır. Merdiven basamaklarının her iki tarafına da korkuluk ve kolluk takılması zorunludur.

Z Tipi Yangın Merdivenleri

z tipi yangın merdivenleri
z tipi yangın merdivenleri

Basamakları itfaiye kurallarına göre 25 x 10 ebatlarında ve 3/4 baklavalı sacdan yapılmalıdır. Basamak taşıyıcıları ise 40×80 boyutunda kutu profilinden yapılmalıdır. Korkulukları ise kutu profilleri kullanılarak 20X30 veya 30X30 olmalıdır. Yangın merdivenin Taşıyıcı dirsekleri ise 80×80 ya da 100×100 olmalıdır.

Dairesel Yangın Merdiveni Ölçüleri

dairesel yangın merdivenleri
dairesel yangın merdivenleri

Taşıyıcı olan orta direk 112 metrelik’ den başlayıp 250’lik sanayi borusu kadar yüksek olması tercih edilendir. Basamaklar kurallara göre 25 x 100 ölçülerinde kutu profili ile üretilmiş olması gerekir. Korkuluklar 1.5 lik borulardan başlayarak 48’lik ölçeğe sahip borular kullanılmalıdır.

Okullarda Yangın Merdiveni Ölçüleri

okullarda yangın merdiveni
okullarda yangın merdiveni

Kaçış yolarında bir engel, eşya depolama, kaçış yollarında başka bir kapı ya da oda vb. bulunmamalıdır. Çıkış kapısına götüren yolda hiçbir engel yapı olmamalıdır. Yangın güvenlik holü varsa burada depolama yapılmamalı, bir engel ya da ekipman olmamalıdır.

Bu Yazıya Yorumunuz Ne?
 • 0
  harika_
  Harika!
 • 0
  g_zel_erik
  Güzel İçerik
 • 0
  d_nd_r_c_
  Düşündürücü

] }

Yorum Yap